Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Bullard Finansal Stres ve Ekonomiye Dair Konuştu

Bullard'a göre finansal stres son haftalarda artsa da makro ihtiyati politika tepkisi, hızlı ve uygundu. FED üyesinin açıklamaları haberde;
FED/Bullard Finansal Stres ve Ekonomiye Dair Konuştu
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası’nın (FED) en şahin üyelerinden biri olan James Bullard, Arkansas Bankacılar Derneği’nin bir toplantısında açıklamalarda bulundu. St. Louis FED Başkanı James Bullard, finansal stres ve ekonomi başlıklı konuşmasında mali stresin son haftalarda arttığını ancak makro ihtiyati politika tepkisinin hızlı ve uygun olduğunu söyledi.

Düzenleyicilerin gerekirse ek adımlar atmaya hazır olduğunu ekleyen Bullard, açıklanan son beklenti altı verilere rağmen reel ABD ekonomisine ilişkin verilerin genel olarak beklenenden daha güçlü olduğunu savundu.

Bununla birlikte enflasyonun hala çok yüksek olduğunu belirtti. “Devam eden uygun makro ihtiyati politika finansal stresi kontrol altına alabilirken, uygun para politikası enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmaya devam edebilir” dedi.

Bullard: Finansal Stres Krize Kıyasla Düşük, Ekonomi Güçlü

Bullard, bankacılık hisse senetlerinde volatil ticarete yol açan son gelişmeleri ve finansal stres ölçütlerinde artışları ele aldı. Finansal koşullar daha sıkı hale gelse de bugün itibarıyla finansal stres ve finansal koşul ölçütlerinin, 2007-2009 küresel mali krizi sırasında veya Mart-Nisan 2020’de pandemi sırasında gözlemlenen seviyelere kıyasla düşük kaldığını belirtti.

Mali stresin can sıkıcı olabileceğini, ancak buna karşılık gelen bir etkinin de faiz oranlarını düşürme eğiliminde olduğunu belirtti. “Düşük oranlar, makroekonomi için yükseliş faktörü olma eğiliminde” dedi.

GCM Yatırım Banner

Bullard, 2023’ün ilk çeyreğine ilişkin ABD ekonomik verilerinin genellikle beklenenden daha güçlü olduğunu söyledi. Bullard ayrıca iş gücü piyasası performansının güçlü kaldığını belirtti.

Ancak bu hafta açıklanan veriler ABD iş gücü piyasasında gerilemeye işaret etti. Örneğin bugünkü işten çıkarma verileri beklentilerin çok üzerinde gelerek yüzde 320 arttı.

Bullard, enflasyonun hala çok yüksek olduğunu ancak son zamanlarda düşüşe geçtiğini dile getirdi. Kısmen 2022 boyunca önden yüklemeli FED politikası nedeniyle şu anda nispeten düşük olduğunu söylediği piyasaya dayalı enflasyon beklentileri ölçütlerine atıfla, “Bu, 2023’teki dezenflasyonist süreç için iyiye işaret” yorumunda bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.