Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED/Williams: Faiz Konusu Cevapsız Bir Soru

New York FED Başkanı John Williams, yaklaşan FOMC toplantısı öncesinde faiz artırımı konusunda düşüncelerini paylaştı.
FED/Williams: Faiz Konusu Cevapsız Bir Soru
Son Güncelleme: 
Yorum

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) 19-20 Eylül tarihlerinde toplanacak. ABD Merkez Bankası’nın (FED) vereceği faiz kararı tüm dünyanın odağında olmaya devam ediyor. Başkan Jerome Powell, enflasyonun yüzde 3’lere inmesine rağmen hala çok yüksek olduğunu ve gerekirse daha fazla faiz artışı yapılabileceğini söyledi.

New York FED Başkanı John Williams ise verilere bağlı olmaya devam edeceklerini ancak faiz oranlarının bir kez daha artırılıp artırılmamasının cevabı henüz verilmemiş bir soru olduğunu belirtti.

İşsizlik oranının önümüzdeki aylarda yüzde 4’ün biraz üzerine çıkmasını beklediğini aktaran FED bölge başkanı, öte yandan işsizlik oranında böyle bir yükseliş olmasını daha önceki yıllarda görülenlerle tutarlı olmadığını ifade etti.

Bunun yanında şu an yaşanan enflasyon dinamiklerinin de geleneksel ekonomi ile tutarlı olmadığını dile getirdi.

ABD ekonomisinin resesyona girmek üzere olduğuna dair tüm konuşmaların yok olduğunu, birçok kişinin de ekonomik görünümün olumlu yönde değiştiğini söylediğine dikkat çekti.

FED’in enflasyonu yüzde 2’ye düşürme konusunda kesinlikle kararlı olduğunu, ekonominin gelişimine bağlı olarak politikasını gerektiği gibi uyarlayacağını ve başarmak istediği hedefe dair dürüst bir görünüm sunduğunu sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu