Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED ve BoE’den UBS’ye Şok Para Cezası

FED ve BoE, UBS’nin Arcegos’un oluşturduğu riski iyi yönetemediği gerekçesiyle UBS’ye para cezası verdi. İşte detaylar;
FED ve BoE’den UBS’ye Şok Para Cezası
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED), UBS’ye para cezası verdiğini açıkladı. Banka, 2021 tarihinde Credit Suisse’in, yatırım fonlarından biri olan Archegos’un temerrüdü ile ortalama 5,5 milyar dolar zarar ettiğini duyurdu.

Credit Suisse’in yapılan uyarıları dikkate almadığı ve Archegos’un meydana getirdiği riski yönetemediği belirtildi. FED Yönetim Kurulu, Credit Suisse’den karşı taraf kredi riski yönetimi uygulamalarını iyileştirmesini ve risk yönetimi programlarındaki uzun süredir devam eden eksikleri gidermesini istedi.

268,5 Milyon Dolarlık Para Cezası

Söz konusu gerekçeler ileri sürülerek FED’in UBS’ye 268,5 milyon dolar para cezası verdiği açıklandı. FED Yönetim Kurulunun bu kararı, İsviçre Finansal Piyasa Denetleme Kurumu ve İngiltere Merkez Bankasının İhtiyatı Düzenleme Kurumu (PRA) önlemleriyle alındığı aktarıldı.

Kurulun ve PRA’nın verdiği cezaların toplamının ortalama 387 milyon dolar olduğu kaydedildi.

İngiltere de Sessiz Kalmadı

İngiltere Merkez Bankası (BoE) da PRA’nın Archegos ile ilgili risk yönetimindeki önemli başarısızlıklarından dolayı Credit Suisse’ye 87 milyon sterlin para cezası verdiğini açıkladı.

Bahsi geçen tutarın PRA’nın verdiği en yüksek para cezası olduğu işaret edildi.

Credit Suisse, mart ayında küresel piyasaları büyük bir paniğe sürüklemişti. Suudi Ulusal Bankası sermaye artırımı yapmayacağını duyurmuştu ve bankayı iflasın eşiğine sürüklemişti.

Sonraki süreçte İsviçre’nin en büyük bankası olan UBS, hükümetin 200 milyar franklık likidite desteğiyle Credit Suisse’i 3 milyar franga satın alacağını duyurmuştu. Söz konusu alım Haziran’da tamamlanmıştı.  (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu