Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Üyeleri Bostic ve Barkin’den Faiz Mesajları!

ABD Merkez Bankası'nın Haziran ayında duyuracağı yeni faiz kararı merakla beklenirken, FED üyelerinden mesajlar gelmeye devam ediyor. Detaylar haberde;
FED Üyeleri Bostic ve Barkin’den Faiz Mesajları!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) üyelerinin Haziran ayında duyurulacak olan faiz kararı öncesinde açıklamaları sürüyor. Richmond FED Başkanı Thomas Barkin ve Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic ikilisi bugün katıldıkları bir konferansta söyleşide bulundu.

İki isim, FED’in alacağı faiz kararı ve mevduat koruması konuları dahil olmak üzere çeşitli konulara değindi.

Bostic, SVB Çöküşüne Dikkat Çekti

Raphael Bostic, gelecek ay faiz oranlarını sabit tutmak isteyen taraf arasında yer alırken, Richmond’daki meslektaşı Thomas Barkin ise nihai bir karar vermeden önce seçeneklerini açık tutmayı tercih ediyor göründü.

Silicon Valley Bank (SVB) çöküşünün, ABD Merkez Bankası süreçlerinin ve politikalarının değişmesi gerektiğini gösterdiğini ifade eden Bostic, şu anda büyük bir değişiklik olmadan işlerin nasıl yürüdüğünü görmek istediğini dile getirdi.

Bostic her bir toplantıda alacakları kararlar ile işlerin yoluna girmesini sağlayacaklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @RichmondFed

Barkin: Faiz Konusunda Peşin Hüküm Verme Taraftarı Değilim

Barkin ise Haziran ayı için peşin hüküm vermek istemediğini söylerken, FED’in önceki faiz artırımlarına dair makul bir anlatı olduğuna dikkat çekti.

ABD Merkez Bankası yetkilileri, enflasyon hedeflerine ulaşmak için son 14 ayda oranları 5 puan artırdı. Yatırımcılar, yetkililerin 13-14 Haziran’daki toplantılarında faizi çeyrek puan artırma ihtimaline şu anda yaklaşık yüzde 29 oranında şans veriyor.

Bullard ve Daly de Konuştu

Bugün açıklamalarda bulunan bir diğer FED üyesi James Bullard ise enflasyon hedefine ulaşma yolunda bu yıl içinde faizlerin iki kez daha yükseltilmesi gerekebileceğini ifade etti.

Haziran ayında alınacak kararın, kurumun sıkılaştırma döngüsünün sonu olmayacağını da ifade etti.

Günün bir diğer konuşmacısı San Francisco FED Başkanı Mary Daly ise Paris’te düzenlenen Ulusal İşletme Ekonomisi Birliği/Uluslararası Ekonomi Sempozyumu’nda yaptığı açıklamada Haziran toplantısında FED’in ne yapması gerektiğini söylemekten kaçındı.

Bankacılık sektöründeki stresin yatıştığını ve bankaların sağlam durumda olduğunu söyleyen isim, Haziran FOMC’den önce elde edilecek çok fazla veri bulunduğunu ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.