Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Tutanakları Sonrası Bitcoin’de Son Durum!

ABD Merkez Bankası Aralık ayı toplantı tutanaklarının açıklanması sonrasında kripto para piyasasında son durum nasıl? Detaylar haberde;
FED Tutanakları Sonrası Bitcoin’de Son Durum!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Güne hareketli başlayan kripto para piyasalarında gözler ABD Merkez Bankası (FED) tutanaklarına çevrilmişti. Ve FED, Aralık ayında gerçekleşen son toplantıya ait tutanakları yayımladı. Peki, faiz artışlarına bir süre daha devam edileceğine işaret edilen tutanakların açıklanmasının öncesi ve sonrasında Bitcoin’in tepkisi ne oldu?

ABD Merkez Bankası’nın ekonominin gidişatına dair görüşünü gösterecek ve politika ekseninin ardındaki mantığı daha ayrıntılı olarak gözler önüne serecek olan FED tutanaklarının açıklanmasına yakın Bitcoin günün en yüksek zirvesine ulaştı. Ancak tutanakların açıklanması sonrasında hızlı bir geri çekilme yaşandı.

BTC Son Sekiz Günün En Yüksek Seviyesini Gördü

Kripto para piyasaları, FOMC tutanakları açıklaması öncesinde gün içinde tırmanış gösterirken, amiral kripto para birimi Bitcoin, Çarşamba günü erken saatlerde sekiz günün en yüksek seviyesine yükseldi.

Bir önceki gün gerçekleşen 16.622,37 dolarlık düşük seviyenin ardından, BTC/USD bugün erken saatlerde 16.886 dolarlık gün içi yüksek seviyesine ulaştı. Bu hareket, BTC fiyatının 17 bin dolar sınırına ulaşmasını engelleyen son engel olan 16.800 dolarlık kilit direnç seviyesinin üzerine çıkmasını sağladı.

FED tutanaklarının açıklama saati yaklaştıkça Bitcoin fiyatındaki hareketlenme artış gösterdi ve tutanakların açıklanacağı saat olan 22:00’ye doğru günün en yüksek seviyesi olan 16,964.59 dolar noktası görüldü.

GCM Yatırım Banner

FED Tutanaklarının Açıklanmasıyla Geri Çekilme Yaşandı

Ancak tutanaklarda, üyelerin 2023 yılında faiz indirimlerine başlanmaması ve faiz artışlarının devam etmesi yönündeki düşüncelerinin açığa çıkmasıyla fiyat 16.800 dolar seviyelerine geri çekildi.

Yatırımcılar muhtemelen tutanak raporunun yayımlanmasından önce veya hemen sonra BTC için 17 bin doların üzerinini hedefliyordu ancak açıklamaların beklenen yükselişi getirecek nitelikte olmaması nedeniyle bu durum gerçekleşmemiş oldu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

FTX kripto para borsasının çöküşünün finansal piyasalar için risk teşkil etmediğinin ve Ekim ile Kasım ayındaki enflasyon oranının düşüşünden memnuniyetin de belirtildiği tutanaklar sonrası haber yazımı esnasında BTC fiyatı 16.810 dolar civarında seyrediyor.

Piyasa değeriyle en büyük altcoin konumundaki Ethereum ise 1.264 dolara kadar tırmanırken, şu dakikalarda gün genelinde olduğu gibi 1.250 dolar civarında seyrediyor.

BTC Fiyatı için Neler Beklenebilir?

Genel olarak, Bitcoin fiyat analizi, kripto para biriminin yükseliş eğiliminde olduğunu ve yükselmeye devam edebileceğini gösteriyor. Boğalar, fiyatı 16.622 dolar destek seviyesinin üzerinde tutabildikleri için şu anda üstünlüklerini koruyor.

Teknik göstergeler yükseliş durumunda görünüyor ve daha fazla ilerlemeye işaret ediyor. Boğalar, 16.886 dolar direnç seviyesini geçebilirse, önümüzdeki günlerde daha fazla yükseliş beklenebilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.