Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Raporu Enflasyonun Büyümeyi Yavaşlattığını Gösteriyor

FED, ABD'deki mevcut ekonomik duruma dair bir rapor paylaştı. Bu rapora göre artan enflasyon büyümeyi yavaşlatacak. Ayrıntılar haberde...
FED Raporu Enflasyonun Büyümeyi Yavaşlattığını Gösteriyor
HABER GİRİŞ

Federal Rezerv tarafından ABD’deki ekonomik durumu özetleyen Bej Kitap raporu Mayıs ayı sayısı yayımlandı. Raporda ABD’nin büyük bölümü için son iki ay içerisinde ekonomik büyümenin mütevazi ölçekte olduğu kaydedildi.

12 Fed bölgesinin tamamı büyümenin devam ettiğini bildirirken, merkez bankasının periyodik “Bej Kitabı” , bölgelerden dördünün önceki dönemde büyüme hızının yavaşladığını gösterdiğini belirtti. Rapor, Nisan ortasından 22 Mayıs’a kadar olan dönemi kapsıyor.

Mayıs’ta Tırmanış Sürdü

FED’in raporuna göre ekonomiyle ilgili daha geniş görüşlere ek olarak, çoğu bölgede fiyat artışlarının güçlü veya sağlam bir hızda arttığı görülüyor. İki bölge Mayıs ayı için hızlı enflasyon bir trendin devamıydı açıklamasını yaparken, üç bölge fiyatların daha ılımlı olduğunu söyledi.

Bölgelerin yaklaşık yarısı, şirketlerin tüketicilere hala daha yüksek fiyatlar verebildiğini bildirdi. Bazı bölgeler ise daha ​​küçük hacimli satın almalar veya daha ucuz markaların ikamesi gibi nedenlerle müşteri gerilemesi olduğunu belirtti.

Küresel Endişede Artış

Rapor, artan fiyatların satışları etkilemesinin yanı sıra yüksek faiz oranlarından etkilenen konut nedeniyle perakende sektöründe bir miktar zayıflığa dikkat çekti. Artan faiz oranları, genel enflasyon, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş ve koronavirüs vakalarından kaynaklanan aksaklıkların hane halkı ve iş planlarını etkileyen temel endişeler olduğu ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

FED raporunda pek çok firmanın işçi bulma sıkıntısı yaşadığı ve kapasitesinin altında çalıştığına yer verildi. Buna rağmen firmaların otomasyon uygulamaya, daha fazla iş esnekliği sunmaya ve ücretleri artırmaya devam ettiği bildirildi.

ABD’deki yüksek enflasyon ve beraberindeki faiz artırımlarına dair bir değerlendirme ise JPMorgan CEO’su Jamie Dimon’dan geldi. Dimon açıklamasında yatırımcıları uyararak, ekonomik bir kasırganın yaklaştığını ifade etti.

FED son 40 yılın en yüksek enflasyon rakamlarının gelmesi ile beraber Mart ve Mayıs aylarında 2018’den beri ilk kez faiz artırımları gerçekleştirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.