Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Loretta Mester: FED Büyüme Konusunda Fazla Bir Şey Yapamaz

ABD’nin ekonomik görünümlerini değerlendiren Loretta Mester, faiz oranlarının yeteri kadar sınırlayıcı olmadığını söyledi. İşte detaylar;
Loretta Mester: FED Büyüme Konusunda Fazla Bir Şey Yapamaz
Son Güncelleme: 
Yorum

Cleveland FED Başkanı Loretta Mester, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ekonomisinden gelen kritik verileri değerlendirdi. Küresel Karşılıklı Bağımlılık Merkezi’nde düzenlenen bir etkinlikte açıklamalarda bulunan Mester, FED’in uzun vadeli büyüme konusunda fazla bir şey yapamayacağını belirtti.

Bunun yanında FED’in enflasyonu düşürerek işgücü piyasalarının ve finansal sistemin sağlıklı kalmasını başarabileceğini aktardı.

Faiz oranları konusunda şahin görüşleriyle tanınan Cleveland FED Başkanı, ABD’de ekonomistlerin ve Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC), büyük durgunluğun başlangıcından bu yana geleceğe yönelik büyüme beklentilerini aşağı yönlü güncellediğini söyledi.

Mester, zamanla gayri safi yurtiçi hasıladaki küçük farkların bile kişi başına ortalama gelirde ciddi etkiler yaratabileceğini vurguladı.

FOMC’de katılımcıların uzun vadeli büyüme projeksiyonlarının eğiliminin yüzde 2,5 ila yüzde 2,75 olduğunu ifade etti. 2023’ün Mart ayında ise söz konusu eğilimin yüzde 1,75’ten yüzde 2’ye düştüğünü anımsattı.

Mevcut eğilimlerin ABD ekonomisinin geleceği üzerinde kritik etkileri olduğunu söyleyen Mester, enflasyonun inatçı olduğunu ifade etmekten geri durmadı. Faiz oranlarının yeteri kadar sınırlayıcı olmadığını, para politikasının daha da sıkılaştırılması gerektiğini paylaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu