Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Mester: 75 Baz Puanlık Faiz Artışına İhtiyaç Yok

Bazı FED yetkililerinin 75 baz puanlık faiz artışı yorumunu değerlendiren Cleveland FED Başkanı Mester’den yeni tahminler geldi.
FED/Mester: 75 Baz Puanlık Faiz Artışına İhtiyaç Yok
HABER GİRİŞ

Cleveland FED Başkanı Loretta Mester, CNBC’ye verdiği demeçte faiz artırımı ve hızı konusunda değerlendirme yaptı. Diğer FED yetkililerinin ve Başkan Jerome Powell’ın yorumlarını destekler nitelikte açıklama yapan Mester, gelecek toplantılarda faiz artırımının uygun olduğunu söyledi.

50 baz puanlık faiz artışını desteklediğini, enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını hızlı bir şekilde yükseltmekten yana olduğunu belirtirken, bir yandan da bunun ekonomik toparlanmayı bozacak kadar hızlı olmayacağını aktardı.

Mayıs ve bir sonraki toplantılarda 50 baz puanlık bir faiz artışını destekleme olasılığının güçlü olduğunu fakat 75 baz puanlık artışa ihtiyaç olduğunu düşünmediğini dile getirdi.

Mester’in yorumu St Louis Fed Başkanı James Bullard’ın 75 baz puanlık faiz artışı ihtimalinin dışlanmaması gerektiğini belirten yorumunun ardından geldi.

FED’in gecelik borçlanma oranını bu yılın sonuna kadar yüzde 2,5′e çıkardığını görmek istediğini sözlerine ekledi. 75 puanlık hızlı bir artıştan ziyade daha metodik yaklaşımı desteklediğini söyleyen Mester, “Politikamızla yapmaya çalıştığımız şey için bunun gerekli olduğunu düşünmüyorum.” dedi.

GCM Yatırım Banner

FED’in adımlarını pandemi dönemindeki tarihsel olarak yüksek düzeydeki uzlaşmadan hareketle “para politikasının büyük yeniden ayarlanması” olarak nitelendirdi.

“Ekonominin nereye gittiğini gördüğümüzü ve para politikasının neden pandeminin başlangıcında ihtiyaç duyulan bu gerçek olağanüstü uyum seviyesinden ayrılması gerektiğini piyasalara bildirmeye çalışıyoruz” ifadesini kullanan Mester, amaçlarının büyümeyi ve sağlıklı iş gücü piyasalarını sürdürmek olduğunu sözlerine ekledi.

FED Mart toplantısında federal fon oranını 25 baz puan artırmıştı. Başkan Powell ise Perşembe günü yaptığı açıklamada faiz konusunda çok hızlı hareket edilmesi gerektiğini söyleyerek, önümüzdeki toplantılarda yarımşar puanlık artışı işaret etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.