Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Bej Kitap: Ekonomi Şubat’tan Beri Ilımlı Büyüdü

Bej Kitap Nisan sayısında, enflasyonist baskıların güçlü kalmaya devam ettiği belirtilirken, ana etkenlerden bahsedildi.
FED Bej Kitap: Ekonomi Şubat’tan Beri Ilımlı Büyüdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Merkez Bankası (FED) Bej Kitap raporunun Nisan sayısını yayımladı. 12 federal bölge genelinde ekonomik koşulların incelendiği raporda, ekonominin Şubat ayından bu yana ılımlı şekilde büyüdüğü belirtildi.

Çeşitli resmi ve gayri resmi yöntemlerle çok çeşitli kişilerden toplanan verilerle hazırlanan analiz sonuçlarına göre “Gelecekteki büyümeye ilişkin görünümler, son jeopolitik gelişmeler ve artan fiyatların yarattığı belirsizlik nedeniyle gölgelendi.” yorumu yapıldı.

Şubat ortasından bu yana bazı bölgelerde istihdamda ılımlı artış olduğu, çoğu bölgede ve sanayi sektöründe iş gücü talebinin güçlü olmaya devam ettiği belirtildi. Ülke genelinde Covid-19 vakaları azaldıkça imalat faaliyetlerinde, tüketici harcamalarında ve finansal olmayan hizmet sektöründe iyileşme olduğu açıklandı.

Ancak tedarik sıkıntısının ve yüksek girdi maliyetlerinin risk oluşturmaya devam ettiği belirtildi. Araç satışlarının düşük stoklarla birlikte, büyük ölçüde sınırlı kaldığı, ticari gayrimenkul ve perakende faaliyetlerinin ılımlı şekilde hızlandığı aktarıldı.

Tarım sektöründe kuraklık nedeniyle bazı bölgelerde koşulların zorlaştığı, artan girdi maliyetlerinin üreticileri zora soktuğu açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonist baskıların güçlü kalmaya ve firmaların hızla artan girdi maliyetlerini müşterilere yansıtmaya devam ettiği söylendi.

Çin’deki Vakalar Tedarik Zincirini Aksattı

Çin’deki Vakalar Tedarik Zincirini Aksattı
Kaynak: Twitter

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından tarımsal emtia fiyatlarında ani artış yaşandığı, Çin’de artmaya başlayan Covid-19 vakalarının ve beraberinde gelen karantina kurallarının tedarik zinciri aksamalarını kötüleştirdiği bildirildi.

Güçlü talebin firmaların teslimat süresini geciktirdiği, yakıt ücretlerindeki artışın müşterilere yansıtıldığı, firmaların çoğunun enflasyonist baskının önümüzdeki aylarda da devam etmesini beklediği açıklandı.

Firmaların yüksek enflasyona karşı çalışanlarına katkıda bulunduğu ifade edildi. Bölgeler arasında özellikle imalat sektöründe hammadde, nakliye ve işçilik maliyetlerinde büyük artış olduğu, enerji ve metal fiyatlarında ani artışların bildirildiği açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.