Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Başkanı Kashkari: ABD Ekonomisinde V Şeklinde Bir Toparlanma Görmek Zor

Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari, ABD Merkez Bankası’nı koronavirüse verdiği yanıttan dolayı överken ABD ekonomisi için uyarı yaptı. Detaylar haberimizde;
FED Başkanı Kashkari: ABD Ekonomisinde V Şeklinde Bir Toparlanma Görmek Zor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari, Pazar günü CBS’de yayınlanan konuşmasıyla gündeme geldi. FED ve Başkanı Jerome Powell’ın ülke pandeminin yıkıcı serpintileriyle uğraşırken mümkün olduğunca agresif olduklarını söyleyerek bu agresifliği yerinde buldu.

Powell’a işaret ederek başkanın 2008’deki deneyimden ders aldığını ve FED’in alabildiğine agresif olduğunu belirterek yapılacak doğru şeyin bu olduğunu savundu.

Sonuçta koronavirüs salgını, ülkede milyonlarca kişiyi işsiz bırakmış ve okullardan restoranlara pek çok kuruma kepenk kapattırmıştı.

Korona Krizi ABD Nasıl Etkiliyor Kongre de koronavirüsün ekonomik etkilerini ele almak için geçen ay 2.2 trilyon dolarlık kurtarma paketini onayladı. Tarihin en büyüğü olan paket, çoğu Amerikalıya doğrudan ödeme, küçük işletmelere krediler ve koronavirüs nedeniyle zarar gören endüstriler için finansman sağlıyordu. Ayrıca küçük işletmeler için 250 milyar dolar daha yardım istense de bu çabalar geçen hafta partiler arası anlaşmazlıkla durduruldu.

Uzun süreli bir kapanmanın ekonomi için ne anlama gelebileceğinin dezavantajını kabul eden Kashkari, salgın ve ekonominin ne kadar kapalı kalabileceği konusunda şöyle konuştu:

FED Başkanı Kashkari ABD Ekonomi Yorum

Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ülke ekonomisinin Mayıs’ta yeniden açılabileceğini söyledikten sonra Pelosi’nin karamsar bir tablo çizmesi dikkat çekmişti. Trump da bunun üzerine ekonomiyi açma tarihinin ülke sağlığına bağlı olduğunu açıklamıştı. Kashkari’nin 18 aya odaklanması ise daha da vahi bir tabloyu gözler önüne serdi.

GCM Yatırım Banner
18 aya odaklandığını çünkü dünyaya baktığını vurgulayan FED yetkilisi, ülkelerin ekonomik kontrolleri gevşettikçe virüsün tekrar alevlendiğini aktardı.

FED Başkanı Kashkari 18 Aya Odaklanma NedeniBirçok insanın hastalığa sahip olduğunu ancak herhangi bir semptom göstermediklerini kaydeden Kashkari, bu nedenle bir tedavi bulana kadar yeniden yükseliş ve kontrol dalgalarına sahip olabileceklerini bildirdi.

Sağlık sistemleri ve ekonomileri için 18 aylık bir stratejiye odaklanmaları gerektiğini savunarak; “bundan daha kısa olursa harika ama en kötü senaryoya hazırlanmalıyız” dedi. Son üç haftada 16 milyondan fazla iş kaybına maruz kalan ABD ekonomisi için hızlı bir toparlanma öngörmeyen yetkili, bu senaryoda V şeklinde bir iyi iyileşme görmenin zor olduğunu kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın