Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Faiz Artışına Devam Edecek mi? New York’tan Yanıt Geldi

Geçtiğimiz günlerde açıklanan kritik FED kararı sonrasında New York FED Başkanı Williams da konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaştı. İşte detaylar;
FED Faiz Artışına Devam Edecek mi? New York’tan Yanıt Geldi
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın politika faiz oranını son 15 yılın en yüksek seviyesine çıkarması ve yapılan açıklamalar piyasalar için oldukça kritik anlamlar taşıyor. Aralık ayında düzenlenen toplantıda alınan karar ile politika faizini yüzde 4’ten yüzde 4,5’e çıkardı.

Banka tarafından yapılan açıklamalar, yüzde 2 olan enflasyon hedefine ulaşana kadar faiz artışlarının devam edeceğine işaret ediyor. New York FED Başkanı John Williams da FED’in hamlelerini doğrular nitelikte açıklamalarda bulundu.

Willams, enflasyonun 2023 yılında yüzde 3 – 3,5 aralığına düşeceğini tahmin ettiğini belirtti. Enflasyonun yüzde 2’ye nasıl döndürüleceğine odaklanılması gerektiğini söyleyen yetkili, bu konuda gerekenlerin yapılması gerektiğini vurguladı. Faizlerin projeksiyonlardan daha yüksek seviyeye çıkabileceğine değindi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan yetkililer, yeni projeksiyonlara göre faizin gelecek sene yüzde 5,1 olacağını, 2024’te yüzde 4,1’e gerileyeceğini düşünüyor.

FED Başkanı Powell da yapacak daha fazla işlerinin olduğunu, enflasyondaki risklerin arttığına dikkat çekmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.