Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Büyük Banka İflaslarından Dersini Aldı

FED, bankacılık koşulları ile FED'in denetim ve düzenleme faaliyetlerine yönelik bilgiler sunan aylık raporu yayımladı.
FED Büyük Banka İflaslarından Dersini Aldı
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası (FED), Denetim ve Düzenleme Raporu’nun Kasım sayısını yayımladı. Bankacılık sektörünün genel olarak sağlam kalmaya devam etiği belirtilen raporda, birçok bankanın sermaye seviyelerini yasal gerekliliklerin üzerinde bildirmeyi sürdürdüğü aktarıldı.

Bazı bankalarda ise faiz artışlarına bağlı olarak bazı sabit faizli varlıkların gerçeğe uygun değerinde önemli düşüşler yaşadığı açıklandı. Son zamanlardaki kazanç performansının salgın öncesi seviyelerle aynı doğrultuda olduğu, bu yılın ilk yarısında ortalama varlık ve öz sermaye getirilerinin 10 yıllık ortalamaları aştığı söylendi.

Denetim Hızı ve Çeviklik Artırılacak

Geçtiğimiz aylarda üst üste birkaç tane ABD’li banka iflas etmişti. Bu durum küresel bir finansal krize yol açacağı endişesiyle korkuları körüklese de korkulan olmadı.

Dün yayımlanan raporda FED’in bu iflaslardan alınan derslere göre denetim hızını ve çevikliğini artırmak için adımlar attığı açıklandı.

Söz konusu adımlar arasında daha yüksek faiz oranı ve likidite riski profilleri sergileyen bankalara yönelik hedefli incelemeler gerçekleştirmek ile bankalar ve denetçiler için faiz oranı ve likidite riski yönetimine ilişkin eğitimler düzenlemeler yer alıyor.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında özellikle tüketici ve ticari gayrimenkul kredilendirme segmentlerindeki potansiyel kredi bozulmalarının izlendiği ifade edildi.

Ayrıca finansal teknolojiyle ilgili faaliyetlerde bulunan bankaların gözetimini geliştirmek için yeni bir banka denetim programı uygulamaya hazırlandıkları açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın