Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Bowman’dan Faiz Açıklaması: Kesinlikle Şimdi Değil

FED Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman, faiz indirimine dair düşüncelerini açıklarken, neden şu an olmaması gerektiğini paylaştı.
FED/Bowman’dan Faiz Açıklaması: Kesinlikle Şimdi Değil
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Merkez Bankası’nın (FED), dün akşam 30 – 31 Ocak tarihlerinde yapılan toplantının tutanaklarını yayımladı. Bu toplantıda politika faizi yüzde 5,25 ile yüzde 5,50 arasında sabit tutulmuştu. Tutanaklarda ise katılımcıların çoğunun politika faizinin mevcut seviyelerinin sıkılaştırma döngüsünün zirvesinde olduğunu düşündüğü belirtildi.

Yetkililerin faizi hızlı indirmeyi riskli olarak değerlendirdiği, enflasyonda ulaşılan ilerlemenin durma riskine dikkat çektiği aktarıldı. FED Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman ise şu anki ekonomik şartlar altında faiz oranlarının düşürülmesinin gerekmediğini söyledi.

FED yetkililerinin ekonominin yumuşadığını ve enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru ilerlediğini teyit etmek için daha fazla bilgi görmek istediklerini aktardı.

Ekonominin nereye gittiği konusunda daha fazla güven kazanmak için bolca zaman olduğunu ifade eden Bowman, “Bence bir noktada faizleri düşürme sürecine başlamanın zamanı gelecek, ancak verilerdeki belirsizlik göz önüne alındığında, bundan emin değilim, yani, kesinlikle şimdi değil.” ifadesini kullandı.

Dün akşam açıklanan tutanaklarda da yetkililerin enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 olan hedefe ilerlediğine yönelik kanıt oluncaya kadar faiz oranını düşürmeyi uygun görmediği bilgisine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) ise FED’in Haziran toplantısında faizi 25 baz puan, yıl sonuna kadar 75 baz puan indireceğini öngörüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.