Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Bej Kitap Raporu: ABD Ekonomisinin Son Durumuna Bakış

Fed'in Bej Kitap raporuna göre zayıflayan taleple ilgili endişeler arttıkça ekonomik görünüme dair tahminler daha karamsar hale geldi. Detaylar haberde...
FED Bej Kitap Raporu: ABD Ekonomisinin Son Durumuna Bakış
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Merkez Bankası (FED) Bej Kitap raporunun Ekim sayısını yayımladı. Ülke ekonomisindeki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı raporda birkaç bölgede bir miktar gevşeme kaydedilmekle birlikte fiyat artışının yüksek kaldığı belirtildi.

FED’in 12 şubesinden toplanan analizlerin harmanlanmasıyla hazırlanan rapora dair detaylar da paylaşıldı.

Genel Ekonomik Görünüme Dair Tespitler Yapıldı

Ulusal ekonomik aktivite, önceki rapordan bu yana net olarak mütevazı bir şekilde genişledi. Bununla birlikte koşullar, sektörler ve bölgeler arasında değişiklik gösterdi. Dört bölge, yüksek faiz oranlarına, enflasyona ve arz kesintilerine atfedilen yavaşlama veya zayıf taleple birlikte sabit faaliyet ve iki düşüş kaydetti.

Perakende harcamaları, düşük isteğe bağlı harcamaları yansıtacak şekilde nispeten sabit kaldı. Otomobil satıcıları ise sınırlı stoklar, yüksek araç fiyatları ve artan faiz oranlarından kaynaklı olarak satışlarda sürekli durgunluk kaydetti.

Bunun yanı sıra seyahat ve turizm faaliyetleri güçlü bir şekilde yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Üretim düşüşüne dair birkaç rapor olmasına rağmen, kısmen tedarik zinciri aksamalarındaki gevşeme nedeniyle çoğu bölgede imalat faaliyeti sabit kaldı veya genişledi. Finansal olmayan hizmetlere olan talep arttı. Liman faaliyeti güçlü bir şekilde artış gösterdi.

Yükselen konut kredisi faiz oranları ve yükselen ev fiyatları, satışları daha da zayıflattı. Genel olarak yüksek seyreden kiraların yükselmesine zemin hazırladı. Raporlama yapılan bölgelerin çoğunda bankacılar, kısmen konut amaçlı gayrimenkul kredilerindeki daralmanın bir sonucu olarak kredi hacimlerinde düşüş olduğunu belirttiler.

Enerji faaliyeti orta derecede genişlerken, kuraklık koşulları ve yüksek girdi maliyetleri bir sorun olmaya devam ettiğinden tarım raporları karışıktı.

Zayıflayan talebe ilişkin artan endişeler arasında görünümler daha karamsar hale geldi.

İşgücü Piyasaları

İstihdam, çoğu bölgede ılımlı ila orta hızda artmaya devam etti. Bazı bölgeler, işgücü talebinde bir soğuma olduğunu bildirdi. Ayrıca işe alımların dondurulduğuna dair dağınık veriler vardı.

Bölgelerin yarısı işe alma ve/veya elde tutma güçlüklerinin bir miktar hafiflediğini belirtmesine rağmen, genel işgücü piyasası koşulları sıkı kalmaya devam etti.

İşçiler için rekabetin, daha yüksek ücret sunabilen rakipler veya rakip endüstriler tarafından bazı işgücü kaçakçılığına yol açtığı belirtildi.

Bazı işletmeler, yüksek enflasyon ve yüksek yaşam maliyetlerinin, işgücü piyasasının sıkılığından kaynaklanan yukarı yönlü baskı ile birlikte ücretleri yukarı çektiğini söyledi. İlgili kişiler, mevcut ortamda yetenekleri elde tutmak için daha yüksek ücret önemli olmaya devam ettiği için ücret artışının devam etmesini bekliyor.

Fiyatlar

Fiyat artışları yüksek kalmaya devam etti, ancak birkaç bölgede bir miktar gevşeme kaydedildi. Emtia, yakıt ve navlun maliyetlerinde bazı düşüşler kaydedilmesine rağmen, çeşitli endüstrilerde önemli girdi fiyatlarında artışlar rapor edildi.

Satış fiyatlarındaki büyüme, bazı bölgelerde daha güçlü artışlar gösterirken, diğerlerinde görülen ılımlılık ile karışık bir görünüm sergiledi.

Geleceğe bakıldığında, beklentiler fiyat artışlarının genel olarak ılımlı olması yönündeydi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın