Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Bej Kitap: Fiyat Artışları Genel Olarak Yavaşladı

ABD Merkez Bankası, Temmuz ve Ağustos aylarında ekonomik büyümenin ılımlı olduğunu ve istihdamdaki artışın zayıfladığını açıkladı. İşte detaylar;
FED Bej Kitap: Fiyat Artışları Genel Olarak Yavaşladı
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED), 6 Eylül’de yayımladığı Bej Kitap’ta Temmuz ve Ağustos aylarında ekonomik büyümenin ılımlı olduğunu açıkladı. Bankanın 12 şubesinden gelen raporlarla oluşturulan analizde, turizme  yönelik tüketici harcamalarının tahminlerden daha iyi seviyede gerçekleştiği belirtildi.

Başta temel olmayan ürünlerdeki perakende harcamaların yavaşladığı aktarıldı ve bazı bölgelerde tüketicilerin tasarruflarını tüketmiş olabileceğine dikkat çekildi.

Raporda, bazı bölgelerde tedarik zincirindeki gecikmelerin düzeldiği, mevcut siparişlere daha iyi karşılık verilebileceği ifade edildi.

“Konut Sektöründe Arz Sıkıntısı”

FED, konut sektöründe arz sıkıntıları olduğunu bildirdi ve bölgelerin hepsinde satılık konutlardaki stokun sınırlı kalmayı sürdürdüğünü paylaştı.

Bu çerçevede yeni konut inşaatları hız kazansa da birçok bölgede yüksek maliyetler nedeniyle zorluğun devam ettiği belirtildi.

“Fiyat Artışı Yavaşladı”

Raporda iş gücü piyasasına yönelik değerlendirmeler de yer aldı. Ülke genelinde işe alımlarda düşüş görüldüğü ve iş gücü piyasasındaki dengesizliklerin devam ettiği aktarıldı.

Fiyat artışlarına yönelik olarak çoğu bölgede imalat ve tüketim malları başta olmak üzere fiyat artışının yavaşladığı kaydedildi.

Bazı bölgelerde girdi fiyatlarındaki yükselişin satış fiyatlarından daha az yavaşladığı, bu neticede kar marjlarının birçok bölgede düştüğü paylaşıldı.

Bankadan yetkililer ekonomik faaliyetin mütevazi şekilde büyüdüğünü belirtirken iş gücü piyasalarının iyileştiğini ve ücret baskılarının hafiflediğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu