Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Başkanı Powell: Tek Risk Yüksek Enflasyon Değil

FED Başkanı Jerome Powell, 9 Temmuz’da paylaşılan sunumda iş gücü piyasasının aşırı ısınmadığını söyledi ve tek problemin enflasyon olmadığını ifade etti.
FED Başkanı Powell: Tek Risk Yüksek Enflasyon Değil
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın 9 Temmuz tarihinde FED’in resmi web sitesi üzerinden paylaşılan yarıyıl sunum metninde, ülke ekonomisine yönelik önemli değerlendirmeler yer aldı.

Metinde yüzde 2 enflasyon hedefine dikkat çekildi ve bu hedefe doğru ilerlenildiğine dair daha fazla güven kazanana kadar federal fon oranı için hedef aralığını düşürmenin uygun olmayacağı belirtildi.

2024’ün ilk çeyreği için gelen verilerin tam anlamıyla güven vermediği,  daha iyi ekonomik verilerin enflasyonun sürdürülebilir şekilde yüzde 2’ye doğru ilerlediğine dair güveni güçlendireceği aktarıldı.

Faiz İndirimi Açıklaması

Powell, tek riskin enflasyon olmadığını, çok az veya çok geç faiz indiriminin ekonomi ve işgücü piyasası için risk oluşturacağını ifade etti. Erken veya çok fazla faiz indiriminin ekonomik aktiviteyi ve istihdamı gereksiz yere zayıflatabileceğini bildirdi.

FED Başkanı ayrıca iş gücü piyasasının güçlü olduğunu ancak aşırı ısınmadığını da sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

ABD Merkez Bankası, Haziran’da politika faizini yüzde 5,25 – 5,50 aralığında sabit bırakmıştı. FED faiz görüntüleme aracı, Temmuz’da politika faizinin yüzde 95,3 ihtimalle değiştirilmeyeceğini gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.