Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Başkanı Powell: Ekonomi Sıkı Para Politikasını Kaldırabilir

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD Senatosunda para politikası raporunu sundu. Ayrıntılar geliyor…
FED Başkanı Powell: Ekonomi Sıkı Para Politikasını Kaldırabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel piyasalar son dönemde resesyon endişeleri ile sarsılırken, bugün FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları bekleniyordu. Powell, Senato’ya para politikası raporu ve FED’in gelecek dönemde izleyeceği yola dair konuştu.

FED Başkanı, ekonomi çok güçlü ve daha sıkı para politikasıyla başa çıkmak için iyi durumda olduğunu belirterek, devam eden faiz artışlarının uygun olacağını belirtti. Powell önümüzdeki dönemde yapılacak faiz artırımlarının hızının, gelen verilere ve gelişen ekonomiye bağlı olarak devam edeceğini kaydetti.

Powell açıklamasının devamında, “Kapsamlı odak noktamız, enflasyonu yüzde 2 hedefimize geri getirmek ve uzun vadeli enflasyon beklentilerini iyi bir şekilde sabit tutmak için araçlarımızı kullanmaktır.” ifadelerini kullandı.

Faiz kararlarını toplantılar özelinde vereceklerini kaydeden Powell, işgücü piyasasına yönelik mesajlar verdi. Powell tüm Amerikalıların faydalanacağı bir işgücü piyasanın devamlılığı için enflasyonun düşürülmesinin şart olduğunu ifade etti.

FED Yüksek Enflasyon Sonrası Şahinleşti

ABD’de enflasyon Mayıs ayında yüzde 8.6 olarak açıklanmış ve son 40 yılın en yüksek seviyesi yinelenmişti. Bu açıklama FED’in daha şahin bir tavır almasına neden olmuştu.

Federal Rezerv geçtiğimiz hafta içerisindeki toplantısında faizleri 75 baz puan artırım kararı almıştı. Bu 1994 yılından bu yana en güçlü faiz artırımı olarak kayıtlara geçti.

Sıkı para politikasına yönelik atılan adımlar, doların diğer para birimleri karşısındaki değerini artırırken, hisse senetlerinde sert düşüşler yaşanmasına neden oluyor. Nasdaq, S&P 500 ve Dow Jones endeksleri ile beraber kripto para piyasasında da kayıplar artıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu