Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Başkanı Faiz Kararı Öncesi Son Konuşmasını Yapacak

Küresel piyasalar gelecek hafta FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamasını takip edecek. Konuşmada gelecekteki faiz politikasına ilişkin işaretler aranacak.
FED Başkanı Faiz Kararı Öncesi Son Konuşmasını Yapacak
HABER GİRİŞ

ABD’de enflasyonun yüksek seviyelere çıkması, geride kalan dönemde Federal Rezerv’in agresif faiz politikasını beraberinde getirmişti. FED Başkanı Jerome Powell’ın belirli aralıklar ile yaptığı açıklamalar ise bundan sonraki yol haritası için belirleyici rol oynuyor.

Piyasalar gelecek hafta Powell’ın konuşmasına odaklandı. Powell, FED’in faiz toplantısı öncesinde son konuşmasını 19 Ekim tarihinde New York Ekonomi Kulübü’nde gerçekleştirecek. FED’in 1 Kasım’daki toplantısında, faiz oranlarını sabit bırakması bekleniyor.

Buna rağmen Powell’ın gelecek hafta yapacağı konuşmada daha sonraki toplantılarda nasıl bir yol alınabileceğine ilişkin işaretler aranacak.

FED yetkililer ise FOMC toplantıları başlamadan önceki ikinci Cumartesi gününden itibaren başlayarak toplantı bitimine kadar ekonomi veya politika görünümü hakkında kamuoyu önünde yorum yapamayacak.

Powell’ın konuşması, dün açıklanan ABD Eylül ayı enflasyon rakamlarını takip edecek. Açıklanan verilere göre Eylül’de yıllık bazda enflasyon yüzde 3,7 olarak gerçekleşti. Aylık bazdaki artış ise yüzde 0,4 seviyesinde oldu.

GCM Yatırım Banner

Yeni faiz artırımlarının geleceğine ilişkin olası sinyaller, doların diğer para birimleri karşısındaki değerini artırırken, hisse senetleri ve altında satış baskısını beraberinde getiriyor

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.