Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Başkan Yardımcısı: İşsizlik Daha Fazla Artabilir

ABD Merkez Bankası (FED) Başkan Yardımcısı Michael Barr, enflasyon oranı ile ilgili değerlendirmede bulunarak işsizliğin atacağını söyledi.
FED Başkan Yardımcısı: İşsizlik Daha Fazla Artabilir
HABER GİRİŞ

Amerika’da merakla beklene enflasyon verisinin geçen günlerde açıklanmasının ardında konuya yönelik yetkililerden değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. Son olarak ABD Merkez Bankası (FED) Başkan Yardımcısı Michael Barr’ın açıklamaları dikkat çekti.

ABD Ekim ayı enflasyon oranı yıllık bazda yüzde 7,7 oranında artış göstermişti. Eylül ayında 8,2’lik orandan Ekim’de 7,7’ye gerilemişti. Enflasyonda gerilme görülse de Fed Başkan Yardımcısı Barr, oranın hala yüksek olduğun kaydetti.

Ekonominin önümüzdeki aylarda muhtemelen yavaşlayacağını söyledi. İşsizliğin daha fazla artabileceğini bildirdi.

Barr, ekonomide önemli bir yumuşamanın olacağını söyledi. Bunun kesin bir tahmin olmadığını belirterek enflasyon oranının düşmesi için gösterge faiz oranının hızla yükseldiğini kaydetti.

Bazı ekonomistlerin hızlı temponun durgunluğa yol açacağını düşündüğü aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

FED yetkilisine, Louisiana Cumhuriyetçisi Senatör John Kennedy’nin enflasyonu düşürmek için işsizlik oranının yüzde 6 aralığına yükselmesi gerekeceği yönündeki tahmini hakkında yorumu sorulduğunda işsizliğin muhtemelen artacağını düşündüğünü bildirdi. Bu konuda çok çeşitli tahminlerin olduğunu aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.