Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Barkin: Yüzde 2 Enflasyonda Ulaşılamayacak Bir Hedef Değil!

Richmond FED Başkanı Thomas Barkin, güçlü ABD verilerinin yeniden hızlanma senaryosunu mümkün kıldığını söyledi. Detaylar haberde;
FED/Barkin: Yüzde 2 Enflasyonda Ulaşılamayacak Bir Hedef Değil!
HABER GİRİŞ

Richmond FED Başkanı Thomas Barkin, Salı günü Danville, Virginia’da katıldığı bir etkinlikte ABD ekonomisine dair açıklamalarda bulundu. Barkin, ABD Merkez Bankası’nın enflasyonu yüzde 2 seviyesine çekme hedefinin ulaşılabilir bir hedef olduğunu ifade etti.

“Yüzde 2 asla ulaşamayacağımız sihirli bir rakam değil” ifadesini kullanan isim, enflasyon hedefine ulaşmadan önce, belirlenen hedefin değiştirilmesinin düşünülmesi durumunda kurumun güvenilirliğini kaybedebileceği uyarısında bulundu.

Barkin’e Göre Faiz İndirimleri Ne Zaman Başlayacak?

Bu yıl için para politikası toplantısı kararlarında oy kullanma hakkına sahip olmayan Richmond FED Başkanı, faiz indirimlerinin ne zaman başlayacağına dair net bir söylemde bulunmaktan kaçındı.

Faizlerde indirime yol açabilecek unsurlar arasında enflasyonun aydan aya ne zaman soğuduğunu görmenin ve talebin sabitlendiğine bakmanın yer aldığına dikkat çekti.

“FED Her Olasılığa Hazır Olmalı” Mesajı

Barkin, Reuters’e verdiği demeçte, FED’in, ekonominin yavaşlamak yerine yeniden hızlanmaya başlaması olasılığına açık olması gerektiğini ve bunun kurumun enflasyonla mücadelesi üzerinde potansiyel etkileri olacağına da değindi.

GCM Yatırım Banner

ABD perakende satışlarının Temmuz ayında beklenenden daha güçlü olduğunu ve tüketici güveninin de arttığını belirterek, “Yeniden hızlanma senaryosu üç ya da dört ay önce olmadığı şekilde masaya geldi” ifadesini kullandı.

Buna, enflasyonun yüksek kalması ve ekonominin güçlenmesi olasılığının da dahil olduğunu söylerken, “Enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiğine ve talebin enflasyonun düşeceğine dair bir sinyal vermediğine ikna olursam, bu durum daha yüksek faiz oranları yoluyla para politikasının daha da sıkılaştırılması için gerekçe oluşturur” şeklinde konuştu.

ABD Merkez Bankası geçen ay gösterge faiz oranını 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25 ila yüzde 5,5 hedef aralığına yükseltmişti.

FED’in bir sonraki faiz kararı 19-20 Eylül tarihindeki toplantıların ardından açıklanacak. Merkez Bankası’nın faiz kararı için gerçekleştireceği diğer toplantı tarihleri ise 31 Ekim-1 Kasım, 12-13 Aralık olarak sıralanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.