Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FCA, İngiltere Bankalarının Yöneticileriyle Görüşecek

İngiltere'de büyük banka yöneticilerinin değişiklikleri tasarruf sahiplerine yansıtmada yavaş oldukları gerekçiyle FCA ile görüşüleceği bildirildi. İşte detaylar;
FCA, İngiltere Bankalarının Yöneticileriyle Görüşecek
HABER GİRİŞ

İngiltere’deki büyük bankalarının yöneticilerinin faiz artışlarının tasarruf sahiplerine yansıtmada yavaş oldukları endişesi görüşme yapacağı kaydedildi. Financial Times’ın (FT) haberine göre yöneticiler bu hafta sonuna doğru Finansal Yönetim Otoritesi (FCA) ile görüşmeye çağırıldı.

Lloyds Banking Group Plc, HSBC Holdings Plc, Barclays Plc ve NatWest Group Plc’den üst düzey yöneticilerin Perşembe günü Kurul ile görüşeceği bildirildi.

Diğer bir taraftan yapılacak görüşme gündeminde, nakit tasarrufların fiyatlandırılması ve bankaların müşterileriyle nasıl iletişim kurduğuna dair konuların da yer alacağı aktarıldı.

Yakın kaynaklara dayandırılan haberde, konuya ilişkin olarak FCA ve bankaların FT’ye yorum yapmaktan kaçındığı belirtildi.

Değişikliklerin Yaklaşık Yüzde 40’ı Tasarruf Sahiplerine Yansıtıldı

Bloomberg Intelligence’ın hesaplamalarına göre faiz oranlarının 2021 sonlarında yükseltilmeye başlamasından beri İngiliz bankaları Mayıs itibarıyla değişikliklerin yaklaşık yüzde 40’ını tasarruf sahiplerine yansıttı.

GCM Yatırım Banner

Bloomberg Intelligence’ın hesaplamalarının, en son yapılan 50 baz puanlık faiz artışından önce ve Mart’taki mevduat verileri kullanılarak yapıldığı vurgulandı.

Bloomber HT haberinde Birleşik Krallık hükümetinin, faiz değişimlerini ipotek ve diğer borç sahiplerine uyguladıkları kadar hızlı bir şekilde tasarruf sahiplerine de yansıtmalarını talep ettiğini belirtti. Bunun içinse hükümetin, bankalar üzerinde baskı kurmaya çalıştığının bilindiğini belirtti.

Ülkede hedeflenen oranın dört katı üzerinde olan inatçı enflasyonun, Muhafazakar Parti ile İşçi Partisi arasındaki bir sonraki yıl gerçekleşmesi beklenen genel seçimi kazanma şansını tehlikeye atacağı öngörülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.