Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FC Barcelona Blockchain ve NFT Yatırımı için 120 Milyon Euro Topladı

Futbol kulübü FC Barcelona, blockchain ve NFT girişimlerinde kullanılmak üzere 120 milyon euro yatırım aldı. Ayrıntılar geliyor…
FC Barcelona Blockchain ve NFT Yatırımı için 120 Milyon Euro Topladı
HABER GİRİŞ

İspanyol futbol kulübü FC Barcelona, ​​Web3 girişimi Barça Vision için Libero Football Finance AG ve Nipa Capital BV’den 120 milyon euro yatırım yaptı.

Kulübün resmi sitesinden yapılan duyuruya göre, FC Barcelona, ​​sermaye karşılığında Barça Vision’ın holding şirketi Bridgeburg Invest’in yüzde 29,5 hissesini sattı. Yatırım, NFT’ler ve metaverse dahil olmak üzere tüm dijital içeriği Web3 ve blok zinciri etrafında entegre etme amacını taşıyor.

Libero, finansal konularda futbol kulüplerine danışmanlık yapan Almanya’da halka açık bir şirkettir. Nipa Capital, Hollanda’da yerleşik bir risk sermayesi şirketidir. İşlem, FC Barcelona hissedarlarının onayına tabi ve 2023’ün 4. çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

FC Barcelona Kulübü Başkanı Joan Laporta, konuyla ilgili açıklamasında, “Geçtiğimiz birkaç yılda, varlıklarımızı FC Barcelona’nın markasını dünyada benzersiz seviyelere yükselten yaratıcı bir merkeze dönüştüren dijital ekosistemde önemli ilerleme kaydettik” ifadelerini kullandı.

Kulübün içerik stratejisinin başarılı olduğunun kanıtlandığını belirten Laporta, “Bu bize yeni gelir akışları oluşturmanın yanı sıra dünya çapındaki hayranlarımızla bağlantı kurmamız için yeni yollar sağlıyor. Dijital spor içeriğine olan talep açıkça artıyor.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

FC Barcelona, Şubat 2020’den bu yana, Ethereum tabanlı BAR taraftar belirteçleri oluşturmak üzere Chiliz blok zinciriyle ortaklık kurdu. Ağustos 2022’de Chiliz, FC Barcelona’nın dijital içerik oluşturma kolu Barça Vision’ın yüzde 24,5 hissesini 100 milyon dolara satın aldığını duyurdu.

Mayıs ayında ise ​​Plastiks ile ilk NFT koleksiyonu oluşturuldu. Koleksiyon her biri 30 dolar olan 3.000 hayvan temalı NFT içeriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın