Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FBI’dan Kripto Dolandırıcılığı Uyarısı: Hedef ATM’ler

FBI kripto ATM’lerin dolandırıcılar için önemli bir hedef aldığını belirterek, yatırımcıları uyardı. Ayrıntılar haberde…
FBI’dan Kripto Dolandırıcılığı Uyarısı: Hedef ATM’ler
HABER GİRİŞ

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), kripto ATM’lerinin dolandırıcıların kurbanlardan para almak için kullandıkları popüler bir yöntem olarak öne çıktığı uyarıda bulundu. Bilgiler, dolandırıcıların kurbanlardan para çalmak için uzun süredir kayıp arkadaşlar veya potansiyel ortaklar gibi davrandıkları 3 Ekim’de yapılan bir kamu uyarısının bir parçası olarak ortaya çıktı .

Dolandırıcılar, güvenlerini kazanmak için kullanıcılara sözde bir ilgi göstererek kurbanlarına yanaşıyor ve konuyu yatırım tartışmalarına getiriyor. İnternet Suçu Şikayet Merkezi (IC3) ile işbirliği içinde yapılan kamu hizmeti duyurusunda FBI, kripto dolandırıcılığının kurbanlarının genellikle fonlarını geri alma şanslarının olmadığı konusunda uyardı.

Dolandırıcılar ATM’lere Yöneliyor

FBI ayrıca dolandırıcıların kurbanlarını, banka havalesi ve ön ödemeli kartlar gibi daha iyi bilinen yöntemlerin yanı sıra kripto ATM’leri aracılığıyla para transfer etmeye giderek daha fazla yönlendirdiğini belirtti.

FBI açıklamasında birçok mağdurun denizaşırı hesaplara havale yapmaya veya büyük miktarlarda ön ödemeli kart satın almaya yönlendirildiklerini belirtti. Kripto para ATM kullanımının gelişen bir ödeme yöntemi olduğu belirtilen açıklamada, bu planlarla ilgili bireysel kayıpların milyonlarca dolara ulaştığı bildirildi.

Mağdurlar yatırımlarını nakde çevirmeye çalıştıklarında, onlara gelir vergisi veya ek ücret ödemeleri gerektiği söylenerek ek fon kaybetmelerine neden olduğu belirtildi. Kripto ATM’leri kamu görevlisi, kolluk kuvvetleri veya yerel kamu hizmeti şirketlerinin çalışanları gibi davranan dolandırıcılar tarafından kullanılıyor.

GCM Yatırım Banner

Coin ATM Radar verilerine göre Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 33.500 kripto para ATM’si var ve ülke küresel kripto ATM pazarının yüzde 87,4’ünü oluşturuyor. ABD Federal Ticaret Komisyonu , Ocak ayında kripto ATM dolandırıcılıklarıyla ilgili bir uyarı gönderirken , dolandırıcıların bazen potansiyel ortaklar gibi davrandıklarını da belirtti.

FBI, insanları herhangi bir yatırım fırsatının geçerliliğini doğrulamaya, meşru borsaları taklit eden alan adlarına, yanlış yazılmış URL’lere dikkat etmeye ve meşruiyet doğrulanamıyorsa hiçbir uygulamayı indirmemeye çağırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.