Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FBI Siber Saldırganların Bitcoin Cüzdanlarına Ulaşmak İstiyor

FBI siber saldırıların izini sürmek adına ABD’li vatandaşlardan yardım istiyor. Kurum hackerlara dair geri bildirim talebinde bulundu. Ayrıntılar şu şekilde...
FBI Siber Saldırganların Bitcoin Cüzdanlarına Ulaşmak İstiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Siber saldırganlar son dönemde kripto para kullanarak, güvenlik birimlerine izlerine kaybettirebiliyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üç federal kurum olan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı ve Çok Devletli Bilgi Paylaşım ve Analiz Merkezi, fidye yazılımı saldırılarını engellemek için bilgi arayan ortak bir tavsiye yayınladı.

#StopRansomware kampanyasının bir parçası olarak hazırlanan tavsiye, verileri şifreleyen ve şifrenin çözülmesi için fidye talep eden program olan Vice Society için vatandaşlara uyarılar içeriyor.

Fidye Yazılımı Saldırılarında Büyük Artış

Her üç güvenlik birimi, eğitim kurumlarını hedef alan fidye yazılımı saldırılarında ani bir artış öngörüyor. Sınırlı siber güvenlik yeteneklerine ve kısıtlı kaynaklara sahip okul bölgelerinin genellikle en savunmasız yerler olduğu belirtiliyor.

Fidye yazılımlarına karşı alınan önlemler hayati önem taşırken FBI, ABD vatandaşlarından bilgisayar korsanlarının nerede olduğunu takip etmeye yardımcı olacak bilgileri bildirmelerini istedi. FBI’ın aradığı bazı önemli bilgiler arasında Bitcoin cüzdan adresleri, fidye notları ve saldırganla bağlantılı IP adresleri bulunuyor.

Bitcoin ile Takip Hedefleniyor

Yetkililer, cüzdan adreslerini kullanarak, Bitcoin’in değişmez blok zincirindeki yasa dışı işlemleri, kaybolma riski olmadan takip edebilirler.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin sınır ötesi işlemlere sorunsuz erişim imkanı sağlarken, çoğu saldırgan yasadışı faaliyetlerini finanse etmek için fiat para birimlerini kullanmayı tercih ediyor. 2021’de blok zincirlerdeki faaliyetlerin sadece yüzde 0,15’inin suçla ilgili olduğu ve yıldan yıla sürekli olarak azaldığı tespit edildi.

Üç federal kurum, Amerikalıları fidye ödememeleri için şiddetle uyarıyor. Fidye yazılımı saldırılarından etkilenen kişiler, yerel bir FBI ofisini ziyaret ederek veya resmi iletişim kanalları aracılığıyla ayrıntıları bildirebilir.

FBI’ın yakın zamanda yapmış olduğu bir araştırma, sahte kripto para uygulamaları nedeniyle 2021 Ekim ayından bu yana 40 milyon dolarlık zararın ortaya çıktığını göstermişti. Bu saldırılardan 244 kişinin etkilendiği bildirilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın