Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FBI Rus Askeri Bilgisayar Korsanlarını Uzaklaştırdı

Ukrayna savaşı ile gündeme gelen siber güvenlik meselesinde ABD’den yeni bir açıklama geldi. Rusların içlerine girmek için kullandığı kapının kapatıldığı söylendi.
FBI Rus Askeri Bilgisayar Korsanlarını Uzaklaştırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Rusya hükümetinin casuslarının cihazlarla iletişim kurmak için kullandığı altyapıyı ele geçirdiğini ve binlerce güvenlik duvarı cihazının kontrolünü Rus askeri bilgisayar korsanlarından uzaklaştırıldığını açıkladı.

Bunun, Rus bilgisayar korsanlarının güvenliği ihlal edilmiş cihazları bir botnet’e mobilize etmelerini durdurmak için önleyici bir hareket olduğu söylendi.

ABD Başsavcısı Merrick Garland, birçok yazılım ajan programından oluşan botnetler için “Neyse ki, bu botnet’i kullanılmadan önce bozabildik.” ifadesini kullandı.

Hedeflenen botnetlerin ABD ve İngiltere’nin siber savunma teşkilatlarının Cyclops Blink adlı kötü amaçlı yazılım aracılığıyla kontrol edildiği söylendi.

Cyclops Blink’in özel siber güvenlik firmalarının araştırmalarına göre WatchGuard Technologies Inc ve ASUSTeK Computer Inc. tarafından üretilen cihazları ele geçirmek için tasarlandığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

FBI Direktörü Chris Wray mahkeme onayı ile kötü amaçlı yazılımı silmek ve cihazları yeniden yapılandırmak için gizlice binlerce yönlendiriciye ve güvenlik duvarı cihazına ulaştığını açıkladı.

Verdiği röportajda “Tüm dünyada ağ güvenliği için çoğu küçük işletme tarafından kullanılan cihazlardan kötü amaçlı yazılımları kaldırdık. Rusların içlerine girmek için kullandıkları kapıyı kapattık.” açıklamasına yer verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.