Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Gıda Fiyat Endeksi 8 Yılın En Yüksek Aylık Artışını Gerçekleştirdi

FAO küresel gıda fiyat endeksi son altı yılın en yüksek seviyesine çıkarken, Kasım’da 2012 yılından bu yana en yüksek aylık artış kaydedildi.
Dünya Gıda Fiyat Endeksi 8 Yılın En Yüksek Aylık Artışını Gerçekleştirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Kasım ayına ait gıda fiyatları durumunu açıkladı. Pandeminin ekonomide yarattığı zarara ve hava koşullarına bağlı olarak gıda fiyatları, endeksi oluşturan tüm alt kalemlerde artış gösterdi.

Küresel gıda fiyat endeksi Kasım yıllık bazda %6,5 yükselerek 105 puan seviyesine çıktı. Bu değer 2014 yılının Aralık döneminden bu yana en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti. Ekim verisi 100,9’dan 101,0’a revize edildi.

FAO gıda fiyat endeksi Kasım’da %3,9 artışla 2012 yılının Temmuz ayından bu yana en büyük aylık artışı gerçekleştirdi.
FAO Gıda Fiyat Endeksi
Kaynak: FAO

Söz konusu dönemde tahıl fiyat endeksi bir önceki aya kıyasla %2,5, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %19,9 artarak 114,4 puana yükseldi. Endeks böylelikle son beş aydır art arda yükseliş göstermiş oldu.

Hasat beklentilerin azalması ve Arjantin’de ihracatın sıkılaşması nedeniyle buğdayda ihracat fiyatları yükseldi. Fiyatların artmasının altında yatan bir başka etken Amerika Birleşik Devletleri ve Ukrayna gibi ana ihracatçıların alımlarını azaltması oldu.

87,5 puana yükselen şeker fiyat endeksi Ekim ayına göre 2,8 puana denk gelen %3,3’lük artış gösterdi. Fiyatlar Nikaragua, Honduras ve Guatemala’da meydana gelen kasırgaların mahsulleri kötü etkilemesinin etkisiyle yükseldi.

GCM Yatırım Banner
Bitkisel yağ fiyat endeksi alt kategoriler içerisinde en fazla artışın gerçekleştiği grup oldu.
Alt Kategoriler Gıda Fiyat Endeksi
Kaynak: FAO

121,9 puana yükselen bitkisel yağ fiyat endeksi aylık bazda %14,5 oranında artış gösterdi. 15,4 puana denk gelen bu artış 2014 yılının Mart ayından bu yana en yüksek seviyenin gerçekleşmesine sebep oldu. Küresel piyasalarda hurma yağı, ayçiçek yağı, palmiye ve soya yağı gibi türlerde fiyat artışı gerçekleşti.

Yapılan açıklamada özellikle Güney Amerika’da ihracatın azalması ve Hindistan‘da ithalatın artması sebebiyle soya yağı fiyatlarının yükseldiği belirtildi. Kısaca küresel stoklarda meydana gelen düşüş fiyatların yükselmesine sebep oldu.

Söz konusu dönemde süt ürünleri fiyat endeksi bir önceki aya kıyasla %0,9 ile sınırlı yükseliş göstererek 105,3 değerine çıktı. Endeksi yukarı yönde destekleyen alt kalemlerde peynir ve tereyağı fiyatlarındaki artış baskın geldi.

Son olarak et fiyat endeksine baktığımızda Ekim ayına kıyasla %0,9 artan endeks Kasım’da 91,9 puana yükseldi. Endeks geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında %13,7 oranında düşük seviyede bulunuyor. Yapılan açıklamada Çin’den gelen güçlü talebe karşın tedarik tarafında dört aydır süren düşüşlerin fiyatları yukarı çektiği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın