Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Faizi Sabit Tutan Rusya Enflasyon Korkularını İşaret Etti

Rusya Merkez Bankası, piyasaların beklentisi paralelinde faiz oranında değişiklik yapmadı. Enflasyonda ise yükseliş beklentisinin arttığı kaydedildi.
Faizi Sabit Tutan Rusya Enflasyon Korkularını İşaret Etti
HABER GİRİŞ

Rusya Merkez Bankası, faiz kararını açıkladı. Banka, Ekim toplantısında politika faizini yüzde 7,50 oranında sabit tutma kararı aldı. Ukrayna’da başlattığı savaşa tepki olarak Batılı ülkeler Rusya’ya sayısız yaptırım uygulamıştı. Banka ise yaptırımlar nedeniyle Şubat ayında politika faizini yüzde 9,50’den yüzde 20’ye çıkarmıştı.

Nisan ayında yeniden faiz indirim sürecine girdi. 8 Nisan toplantısında faiz oranını yüzde 20’den yüzde 17’ye düşüren banka, devam eden aylarda da indirimleri sürdürdü.

Ekim’de arz ve talep dengesizliğinin devam ettiği işaret edilerek, faiz oranında değişiklik yapılmadı.

Hanehalkı ve işletmelerin enflasyon beklentilerinin yüksek olduğu, tüketici fiyatlarındaki yüksek seyrin, mevcut büyüme oranlarının düşük kalmasına sebep olduğu açıklandı.

Yıl Sonu Enflasyon Tahmini Yüzde 12-13

Rusya’da enflasyon şu anda yüzde 13,7 seviyesinde. Enflasyonda yüksek seyrin devam edeceği beklentisi korunurken, bu yılı yüzde 12 ila 13 arasında tamamlaması öngörülüyor. Nisan ayında yüzde 17,8 geldikten sonra düşüşe geçmişti.

GCM Yatırım Banner

2023 yılında yüzde 5-7, 2024 yılında ise yüzde 4 seviyelerine ineceği tahmin edildi.

Kısmi seferberliğin önümüzdeki aylarda tüketici talebi ve enflasyon için caydırıcı olacağı, buna ilaveten arz yönlü kısıtlamaların da enflasyonu aşağı çekeceği düşünülüyor.

Eylül’de aylık fiyatların mevsimsellikten arındırılmış bazda büyüme hızını artırdığı, yıllık enflasyondaki düşüşe rağmen  hanehalkı ve işyerlerinin enflasyon beklentilerinin yaz aylarına göre daha yüksek olduğu belirtildi.

Toplantıya dair yapılan açıklamada, “Eylül ayında kilit faiz oranında yapılan indirime rağmen hafif bir sıkılaşma ile genel olarak nötr kaldı. Bu, büyük ölçüde artan jeopolitik gerilimlerin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor.” ifadesine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.