Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Faizi Kaçırmak İstemeyen Uzun Vadeye Koştu

Politika faizinde düşüşe geçileceği senaryosuna göre şimdiden pozisyon alan yatırımcılar TL mevduat hesaplarında vadeyi değiştirdi. İşte mevduat tarafında yeni gelişmeler;
Faizi Kaçırmak İstemeyen Uzun Vadeye Koştu
HABER GİRİŞ

Carry trade seçeneğine yönelen ekonomi yönetimi doları 32 lira seviyesinde tutmaya odaklandıkça yatırımcılar TL mevduat hesaplara koşmaya devam ediyor. 1 milyon TL için bir aylık vadede 40-45 bin TL getiri sunan bankaların yeniden yüzde 60 faiz vereceği günler mudiler tarafından yakından takip edilirken, aksi yönde bir senaryonun hayata geçirilmesi ihtimaline karşı da pozisyonlar alınıyor.

Yurt içinde tasarruflarını TL mevduat hesaplarda değerlendiren mudilerin, ilerleyen günlerde faizin düşmesi ihtimaline karşı vade sayılarını artırdığı öğrenildi.

Ekonomim’den Şebnem Turhan’ın aktardığına göre 1 yıla kadar vadeli TL mevduatın payı bir yılda yaklaşık 5’e katladı.

Son gelişmelerde, TL mevduatları için en çok tercih edilen 3 aylık vadede 3 puanlık düşüş yaşanırken, 6 aya kadar vadeli mevduatın payı 2 puan geriledi.

1 aya kadar vadeli TL mevduatın payı ise Nisan 2024 dönemi itibarıyla yüzde 17,45’ten yüzde 12,74’e çekildi.

GCM Yatırım Banner

1 yıla kadar vadelide talep patlaması görüldü. 1 yıla kadar vadeli TL mevduatın toplam TL mevduat içindeki payı bir yılda yüzde 3,44’ten yüzde 15,59’a çıktı.

Bankacılık Sektörü için Olumlu Gelişme

Ekonomi politikalarındaki 180 derecelik değişime ayak uydurmaya çalışan bankacılık sektöründe son gelişmeler olumlu yorumlanıyor.

TL mevduat vadelerinin uzaması sektör için faydalı bulunurken, kredi-mevduat makasının daralmasının da sağlanacağı beklentileri dile getiriliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın