Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Faiz Kararı Öncesi TL Mevduat Faizleri Neden Düşüyor?

Merkez Bankası'nın yarın açıklayacağı Haziran ayı Para Politikası Kurulu kararı öncesinde, TL mevduat faizlerinde belirgin bir düşüş gözleniyor. İşte detaylar;
Faiz Kararı Öncesi TL Mevduat Faizleri Neden Düşüyor?
HABER GİRİŞ

Merkez Bankası yarın Haziran ayı Para Politikası Kurulu (PPK) kararını açıklayacak. PPK haftasına TL mevduat faizleri düşüşle başladı. Geçen aya göre TL mevduat faizlerinde her vadede 4 puanlık bir azalma yaşandı. Hatta yüksek miktarlı mevduatlara bile yüzde 50 oranında faiz verilmiyor.

Ekonomim yazarı Şebnem Turhan bugün konuya ilişkin bir yazı kaleme aldı. Turhan uzmanların, TCMB’nin döviz alımlarıyla ortaya çıkan TL likiditesinin piyasa faizlerini aşağıya çektiğini vurguladığını belirtti.

Merkez Bankası’nın yarınki PPK toplantısında ise fazla likiditenin çekilmesi için ilave tedbirler almasının beklendiğine işaret etti.

TL mevduat faizlerinin seviyesi, yurt içi tasarruf sahiplerini dövizden uzaklaştırmak ve TL’ye yatırım yapmaya teşvik etmek açısından kritik bir rol oynuyor. Merkez Bankası, TL mevduat faizlerini yakından takip ediyor ve TL tasarrufa yönelimin enflasyon görünümüne katkıda bulunacağını vurguluyor.

Kur korumalı hesapların mevduattaki payı düştükçe ve enflasyon beklentileri iyileştikçe, yüksek ve düşük miktarlı mevduat faizleri arasındaki farkın azalacağı değerlendiriliyor.

GCM Yatırım Banner

Mevduat Faizleri Mayıs’ta Düştü

Mayıs ayı PPK kararı öncesinde de likidite fazlası nedeniyle TL mevduat faizlerinde düşüş yaşandı. Turhan yazısında politika faizi yüzde 50 seviyesindeyken, TL mevduat faizleri 32 günlük vadede yüzde 41’e, üç aylık vadeli mevduatta ise yüzde 43’e gerilediğini anımsattı.

Merkez Bankası, hem likidite fazlasını piyasadan çekmek hem de TL mevduat faizlerinin yönünü yukarıya çevirmek için zorunlu karşılık adımları attı.

Bir ay içinde TL mevduat faizleri her vadede 4 puan geriledi. Bir yabancı mevduat bankası, 32 gün vadeli mevduata yüzde 45, 3 aya kadar vadeli mevduatta ise yüzde 46 faiz öneriyor.

Piyasa Faizleri Aşağı Çekiliyor

Yüksek miktarlı tasarruflar için her vade seviyesinde yüzde 49 faiz önerildiği kaydedildi. Bankacılık sektörü kaynakları, yoğun döviz alımıyla rezervlerini güçlendiren Merkez Bankası nedeniyle ortaya çıkan TL likidite fazlasının piyasa faizlerini aşağı çektiğine işaret ettiği bildirildi.

Piyasa 263,9 milyar lira likidite fazlası verirken, 24 Haziran itibariyle 41,57 milyar lira pozitif tarafa geçti ve Merkez Bankası net fonlayıcı oldu. Ancak Haziran başındaki 200 milyar liralık net fonlamaların oldukça gerisinde kalındı.

TLREF faizi de Mayıs PPK sonrasında yüzde 53’e kadar yükseldi. Haziran başında da bu seviyeyi korudu. 5 Haziran’dan sonra ise TLREF faizi yüzde 50’nin altına gerileyerek yüzde 49,57’ye indi. Merkez Bankası ağırlıklı ortalama fonlama faizi ise son 1 aydır yüzde 50 seviyesinde bulunuyor.

Kur Korumalı Mevduat Hesapları Düşüşte

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre kur korumalı mevduat hesaplarında 31 Mayıs’ta 113 milyar 44 milyon liralık bir gerileme görüldü.

7 Haziran haftasında düşüş 26,5 milyar liraya indi ve 14 Haziran itibariyle 29,58 milyar liralık düşüşle 2 trilyon 68,56 milyar liraya geriledi.

Toplam mevduat 16 trilyon 391,8 milyar liraya yükselirken, toplam krediler 13 trilyon 683 milyar liraya çıktı. Ticari ve diğer krediler 10 trilyon 502,25 milyar lira, tüketici kredileri 1 trilyon 704,24 milyar lira, bireysel kredi kartları ise 1 trilyon 476,5 milyar liraya yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın