Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Faiz Artışı İsviçre Merkez Bankası’na 15 Milyar Dolara Mâl Oldu

ABD ve Avrupa’da devamı gelen faiz artırımları İsviçre Merkez Bankası’nı derinden sarstı. Tahvil fiyatlarının düşmesiyle birlikte zarar haberleri gündeme geldi.
Faiz Artışı İsviçre Merkez Bankası’na 15 Milyar Dolara Mâl Oldu
Yorum

Faiz artışı kararlarıyla isminden söz ettiren İsviçre Merkez Bankası (SNB), bu kez yaşadığı zararla gündeme geldi. Tahvil fiyatlarının düşmesiyle birlikte SNB’nin 15 milyar dolar zarar ettiği açıklandı.

Yakın zamanda Credit Suisse ve UBS’e verdiği acil durum kredileri sayesinde yaklaşık 900 milyon frank faiz geliri elde eden SNB’nin ABD ve Avrupa tarafında merkez bankalarının şahin tavrından olumsuz etkilendiği görüldü.

ABD ve Avrupa’da devamı gelen faiz artırımlarının tahvil fiyatlarını düşürmesiyle birlikte SNB, yılın ikinci çeyreğinde 15,14 milyar dolara karşılık gelen 13,2 milyar İsviçre frangı zarar etti.

Hem finans devlerinin faiz artırımları hem de gösterdiği şahin tavırla faiz oranını yükselten SNB’nin faizi geçen ay yüzde 1,75’e yükseltmesi tahvilleri ve repo yoluyla yapılan ödemeleri kabartmıştı.

Merkez, sermaye piyasalarındaki yüksek dalgalanmadan geçen yıl da etkilenerek, 143 milyar dolarlık zarar açıklamıştı.

Ayrıca düşen altın fiyatları nedeniyle elinde bulundurduğu 1.040 tonluk değerli metallerde bu yıl 3,14 milyar frank kayıp yaşamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu