Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fahiş Fiyatlarda Uygulanacak Ceza 2 Milyon TL’ye Çıkarıldı

Fahiş fiyatların denetlenmesi ve idari para cezaları ile yaptırım uygulanması için hazırlanan yönetmelikte değişiklik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Fahiş Fiyatlarda Uygulanacak Ceza 2 Milyon TL’ye Çıkarıldı
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyon ortamında fiyat istikrarının korunması için faaliyet gösteren Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun çalışma esaslarının belirlendiği yönetmelikte revizyona gidildi. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Yönetmeliğe eklenen fıkrada, idari para cezasıyla sonuçlanan aykırılığın bir yıl içerisinde tekrarlanması halinde, her bir tekrar için bir önceki cezanın 2 katı tutarında idari para cezası uygulanacağı bildirildi.

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nın belirlediği idari para cezalarının uygulanmasında, “işlenen kabahatin haksızlık içeriği, tekrarı ve sayısı, kabahat dolayısıyla elde edilen menfaatin ve neden olunan zararın büyüklüğü ile failin kusuru ve ekonomik durumu gibi hususlar dikkate alınacağı” söylendi.

Bir başka düzenlemeyle de idari para ceza tutarının tespitinde “fiil” olarak tanımlanan hareketler “kabahat” olarak değiştirildi.

2 Milyon TL’ye Kadar Ceza Verilebilecek

Kurul tarafından verilecek idari para cezasında perakende ticaretin düzenlenmesi hakkında kanuna yapılan atıfta da değişikliğe gidildi.

GCM Yatırım Banner

Buna göre aykırı harekette bulunan üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler için uygulanacak idari para cezasının belirlenmesinde perakende ticaretin düzenlemesi hakkında kanunun 18. maddesinin (ı) fıkrası yerine (k) fıkrası baz alınacak.

Böylece fahiş fiyat tespitlerinde her bir kabahat için 10 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar idari para cezası uygulanacak.

Piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozucu faaliyetler, stokçuluk ve tüketicinin mallara ulaşımını engelleyici uygulamalarda ise bu miktar 100 bin TL’den başlayıp, 2 milyon TL’ye kadar çıkabilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.