Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fahiş Fiyat Düzenlemesini İçeren Kanun Yürürlüğe Girdi!

Fahiş fiyat artışlara karşı cezaların artırımlasını mümkün kulan Türk ticaret Kanunu ve bazı kanunlardaki değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Fahiş Fiyat Düzenlemesini İçeren Kanun Yürürlüğe Girdi!
HABER GİRİŞ

Türk Ticaret Kanunu ve çeşitli kanunlarda değişiklik yapan kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, bazı maddeler farklı tarihlerde uygulanmaya başlanacak. Kanunun 1. maddesi 26 Nisan’dan itibaren, 7. maddesi ise yayım tarihinden itibaren altı ay sonra yürürlüğe girecek.

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da yapılan değişiklikler kapsamında, üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerinin fahiş fiyat uygulamaları ve piyasada darlık yaratan faaliyetleri için ağır para cezaları getirildi. Bu hükümlere aykırı davrananlara 100 bin ila 1 milyon lira arasında, piyasa dengesini bozan faaliyetler için 1 milyon ila 12 milyon lira arasında ceza kesilecek.

Ticaret Bakanlığı, bu hükme üç kez aykırı davranan işletmeleri 6 güne kadar kapatabilecek. Yıllık toplam para cezaları, işletmenin ölçeğine göre 20 milyon ila 1 milyar lira arasında sınırlı olacak.

Kanunda yapılan değişiklikle, güvenlik ihlalleri için 240 bin 566 liradan 2 milyon 405 bin 665 liraya kadar, diğer ihlaller için ise 96 bin 226 liradan 962 bin 265 liraya kadar para cezası uygulanacak.

Kooperatifler Kanunu Değişti

Kooperatifler Kanunu’nda yapılan değişiklikle, kooperatiflerin Kooperatif Bilgi Sistemi’ne (KOOPBİS) kayıt süreçlerinde geçiş süreci uzatılabilecek. Bu süre zarfında KOOPBİS yükümlülüklerine aykırı davranan yöneticilere herhangi bir ceza uygulanmayacak. Ek olarak kooperatiflerin ana sözleşmelerini uyarlamaları için verilen süre 2 yıl daha uzatıldı.

GCM Yatırım Banner

Ürün İhtisas Borsaları ve Lisanslı Depoculuk Kanunu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nda yapılan değişikliklerle, ürün senetleri ve alivre sözleşmelerin işlemleri ürün ihtisas borsalarında yürütülecek. Lisanslı depoculukta, bazı ihlaller için cezalar artırılarak, caydırıcılık sağlanacak.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun

Anayasa Mahkemesinin iptal kararı doğrultusunda yapılan düzenlemelerle, malları süresinde teslim etmeyenlere ve satıştan kaçınanlara 2 bin 200 lira ceza verilecek. Satış sonrası hizmetler kapsamında eksiklikler için çeşitli cezalar uygulanacak. Ayrıca, aykırı içeriklerin internetten kaldırılması ve erişimin engellenmesi için Reklam Kurulu yetkilendirildi.

Anonim ve Limited Şirketler

Anonim ve limited şirketlerin sermaye düzenlemelerine intibak etmeleri için 31 Aralık 2026’ya kadar süre tanındı. Yeni sermaye düzenine uymayan şirketler infisah etmiş sayılacak.

Bu düzenlemeler, Türk Ticaret Kanunu ve çeşitli kanunlarda yapılan değişikliklerle, piyasa düzeninin sağlanması ve tüketicilerin korunması amacıyla uygulamaya konuldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın