Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fahiş Fiyat Artışlarıyla Mücadelede O Seçenek Gündemde

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, inşaat sektöründeki fahiş fiyat artışlarının kabul edilemez olduğunu söyledi. Detaylar haberde;
Fahiş Fiyat Artışlarıyla Mücadelede O Seçenek Gündemde
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşüm çalışmaları ve afet bölgesindeki inşaat maliyetlerinin artışına ilişkin açıklamalarda bulundu. İnşa süreçlerinin, fahiş fiyat artışları nedeniyle aksamasına asla müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özhaseki, bu konuda depremzede vatandaşların mağdur edilmesine izin vermeyeceklerini ve yeni adımlar atacaklarını ifade etti.

Afetzedelerin Evleri Ne Zaman Teslim Edilecek?

Kahramanmaraş merkezli depremlerde zarar gören şehirlerde 200 bin konutun inşasının hızla devam ettiğini ve yaklaşık 50 bin konut ve köy evinin inşa sürecinde artık sona gelindiğini belirtti. Yapımı biten konutların Aralık ayı içinde hak sahiplerine teslim edileceği bilgisini verdi.

Kentsel dönüşüm yasasının önümüzdeki günlerde TBMM’den büyük bir destek alarak yasalaşacağını düşündüğünü söylerken yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte İstanbul ve Marmara’nın dönüşümünde büyük hızlanma yaşanacağına dikkat çekti.

Kurulum aşaması tamamlanan Kentsel Dönüşüm Başkanlığı ile kentsel dönüşüme yeni bir soluk kazandırdıklarını ve dönüşüm sürecinin artık daha hızlı ilerleyeceğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

“Fırsatçılığın Önüne Geçeceğiz”

Afet bölgesindeki inşaat maliyetlerinin artışını engelleme konusunda bölgede faaliyet gösteren beton firmalarıyla bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyleyen Özhaseki, inşaat süreçlerinin fahiş fiyat artışlarıyla aksamasına asla müsaade etmeyeceklerinin altını çizdi.

Gerçek maliyeti 1300 lira civarında olan bir mikap betona çeşitli bahanelerle 3 bin liraya kadar bedel istendiğinin farkında olduklarını belirten Bakan, bu durumun fahiş fiyat artışı olduğunu ve durumu kabul edilemez bulduklarını dile getirdi.

Gerekirse kanuni düzenleme ile piyasa gerçekleriyle örtüşmeyen bu fırsatçılığın önüne geçileceğini sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.