Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EYT’ye Yönelik Anket Sonucu Açıklandı!

EYT düzenlenmesinde nihai karar verildikten sonra Eleman.net, konuya dair anket düzenledi. Çalışma sonucunda emekli olduktan sonra çalışmaya devam edecek kişilerin oranı dikkat çekti.
EYT’ye Yönelik Anket Sonucu Açıklandı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün uzun zamandır vatandaşın EYT’ye yönelik beklediği müjdeli haberi  verdi. Buna göre emekli olan kişiler çalışmaya devam edebilecek. Söz konusu konuya yönelik Eleman.net bir anket düzenledi. Açıklanan sonuç dikkat çekti.

Eleman.net EYT’ye yönelik açıklamanın ardından işveren ve çalışanların katıldığı bir anket düzenledi.

Söz konusu ankette katılımcılara “”EYT ile emekli olmanız durumunda çalışmaya devam edecek misiniz?” sorusu soruldu. Bu soruya çalışanların yüzde 71’i evet, yüzde 29’u ise hayır cevabını verdi.

Ayrıca anket kapsamında kişilere “Emekli olan çalışanlarınızı isterlerse istihdam etmeye devam edecek misiniz sorusu soruldu. Bu soruya ise işverenlerin yüzde 80 evet, yüzde 20’si hayır cevabını verdi.

Anket sonucunda emekli olacak çalışanların büyük bir kısmının çalışmaya devam edeceği saptandı. Şirketler ise emekli olacakların çalışmaya devam etmesiyle istihdam probleminin önüne geçileceğini ifade etti. Çünkü EYT’de gerçekleşen düzenleme sonucunda çalışan sayısından kaynaklı ilerleyen aylarda birçok sektörde istihdam problemlerinin olabileceği konuşuluyor.

GCM Yatırım Banner

“İstihdam Açığı Çok Yüksek Kalmayacak gibi Gözüküyor”

Konuya dair değerlendirmede bulunan Eleman.net Üst Yöneticisi (CEO) Murat Günay, çok fazla kişinin emekli olmasından dolayı nitelikli çalışan konusunda istihdam probleminin yaşanacağının düşünüldüğünü ifade etti. Fakat anketin sonucuna bakıldığında bu durumun pek fazla yaşanmayacağını aktardı.

Günay açıklamasında şu ifadeler kullandı:

“Emekli olan bireyler çalışmaya devam etmeyi planlarken, firmalar ise emekli çalışanlarını istihdam etmeyi planlıyor. İki tarafın da planları paralellik gösterdiği için firmaların istihdam açığı çok yüksek olmayacak gibi gözüküyor.”

EYT’de Düzenlemesinden Sonra Son Durum

EYT’de nihai sonuca ulaşılmışken bugün vatandaş Türkiye genelinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) binalarına akın etti. Yaşanan bu yoğunluk sonrası SGK’dan açıklama geldi. Kanunun daha yürürlüğe girmediğini aylık bağlama işleminin yapılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Durum böyleyken şimdi merak edilenlerden biri de kanunun yürürlüğe girmesi haline emekli olacak kaç kişinin çalışma hayatına devam edeceği oldu.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın