Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EYT’de Son Durum Ne? Bakan Bilgin’den Açıklama Geldi!

Bakan Bilgin gündemden düşmeyen EYT ve asgari ücret konusu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...
EYT’de Son Durum Ne? Bakan Bilgin’den Açıklama Geldi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ve asgari ücret konularında dair açıklamalarda bulundu.

TRT Haber özel yayınına katılan Bilgin, dünyada ekonomik dalgalanmaların olduğunu ve hammadde kaynaklarının üretim alanlarında sorunların ortaya çıktığını belirtti. Bu nedenlerden kaynaklı enflasyonun artmaya başladığını ve Türkiye’ye de yansıdığını söyledi. Ekonomide yaşanan olumsuzluklardan dolayı emekçilerin ve çalışanların korunması gerektiğini vurguladı. Bu kapsamda yapılan reformları önemli gördüklerini ve Aralık ayında yapılacak olan ücret artışının tarihi bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Sigorta Girişi Yapılmamış Çıraklık ve Stajyerlik Durumu Kapsama Dahil Değil

EYT konusuna değinen Bakan Bilgin, 1999 yılı öncesi işe girmiş olanların emeklilikte karşılaştıkları sorunu düzenleme hazırlığı içerisinde olduklarını belirtti. Bazı uzmanların hesaplamalar yaptığını yapılan hesaplamaların doğru olmadığını aktardı. Bütün çalışanların yaşı, günü ve prim sayısı gibi tüm verilerin ellerinde olduğunu söyledi. Aralık ayında Meclise intikal ettireceklerini kamuoyuna açıkladıklarını aktardı.

Vedat Bilgin, sigorta girişi yapılmamış çıraklık ve stajyerlik durumunun bu kapsama dahil olmadığını belirtti. Sigorta girişi olanlarda bir sorun olmadığını ifade etti.

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, geçen haftalarda EYT sürecine dair son durum açıklamasında bulunmuştu. Çalışmaların teknik olarak bittiğini bildirmişti. Sözleşmeli personel meselesine dair sürecin devam etiğini 516 bin kişinin haklarına kavuşacağını söylemişti.

GCM Yatırım Banner

90 Bin İşçinin Kadroya Alınması Çalışmaları Kasım’da Sonlanacak

Taşeron işçilerin kamuda kadrolu işçi haline gelmesi konusunda önemli bir reforma imza atıldığını söyledi. Yaklaşık 1 milyon işçiye kadro verildiğini 90 bin işçi bu fırsattan istifade edemediğini aktardı. O işçilerin problemlerinin Kasım ayında ya da daha erken çözüleceğini belirtti.

Mevsimlik işçilerin çalışma sürelerinin uzatılması konusunda imkan sağlayacaklarını belirtti. Daha önce çalıştığı, bir bağlantısı olan, mevsimlik işçi sözleşmesi olan işçilere bu hakkın tanınacağını aktardı. Geçici işçilerin çalışma süresinin 12 aya çıkacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.