Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EYT Düzenlemesinde Şartları Tamamlamayanlar için İyi Haber Geldi!

EYT düzenlemesi kapsamında olan ancak tüm şartları yerine getirmeyenlerin kafasındaki soru işareti giderildi. Düzenlemeden faydalanmak isteyenler için zaman kısıdı olmayacak.
EYT Düzenlemesinde Şartları Tamamlamayanlar için İyi Haber Geldi!
HABER GİRİŞ

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi henüz Meclis’ten geçip yasalaşmadı ancak düzenlemeye ilişkin yeni gelişmeler gelmeye devam ediyor. EYT düzenlemesinden 2 milyon 250 bin kişinin faydalanması beklenirken, düzenleme kapsamında olup şartların tümünü tamamlamayanların sayısının 2 milyonu aştığı tahmin ediliyor.

1999 yılının Ağustos ayı öncesinde sigorta girişi olup, prim sayısı ve çalışma yılı şartlarını tamamlamayanlar için sevindirici bir haber geldi.

İktidar kanadına yakın olan Sabah gazetesi, tüm şartları karşılamayan ancak Ağustos 1999 öncesi dönemde sigortası başlatılanların EYT düzenlemesinden faydalanabileceğini yazdı.

Meclis’e getirilecek yasa teklifinin prim gün sayısı, çalışma yılı koşullarını karşılamayanları da kapsayacağını paylaştı.

Düzenleme yasalaşıp hayata geçirildiği anda söz konusu şartları yerine getirmemiş durumda olanların, ilerleyen dönemde prim ve çalışma yılı şartlarını yerine getirdikleri zaman EYT düzenlemesinden faydalanma haklarının olduğu açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu kişilerin emeklilik koşullarını yerine getirdikleri tarih itibarıyla emeklilik dilekçesi verme hakları olacak. Ayrıca mevcut prim sayıları üzerinden kısmi emeklilik yolunun da açık olduğu öğrenildi.

Kademeli Erken Emeklilik Kapısı Aralanıyor

EYT düzenlemesinde yer alıp, prim gününü tamamlamayanlar için 15 yıl sigortalılık, 3600 ve 5400 günden kademeli erken emeklilik kapısı aralanıyor.

Bu senaryoda, yaş haddinden emekli olunabilecek. Yaş haddi ise kadınlarda 50, erkeklerde 55 olacak.

Kısmi emeklilik hakkı kazananların emekli olduklarında alacakları maaş, en düşük emekli aylığı olarak hesaplanacak. Mevcut durumda en düşük emekli aylığı 5 bin 500 lira olarak belirlenmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.