Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EYT Düzenlemesi için Beklenen Gün Geldi: İçerik Açıklandı!

EYT düzenlemesi Meclis’e getirildi. AK Parti Grup Başkanvekili, düzenlemenin içeriğine ilişkin basın açıklaması yaptı. Detaylar haberde;
EYT Düzenlemesi için Beklenen Gün Geldi: İçerik Açıklandı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin kanun teklifi bugün Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Kanun teklifinin detaylarını, AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu düzenlediği basın açıklamasında kamuoyuyla paylaştı.

Yaklaşık 5 milyon vatandaşı kapsayan düzenlemeden ilk etapta 2 milyon 250 bin kişinin faydalanacağını söyleyen Akbaşoğlu, emeklilik için zorunluluğun olmadığını, vatandaşların EYT kapsamında olsa da emekli olmak istememesi durumunda çalışmaya davam etme hakkının olduğunu açıkladı.

Prim Şartını Karşılayan Herkes Emekli Olabilecek

9 Eylül 1999’dan önce sigorta girişi olan vatandaşlar EYT düzenlemesi kapsamına alınacak. Düzenlemede ise yaş şartı olmasa da emeklilik için prim şartı gözetilecek.

EYT düzenlemesinde yaş şartının olmadığının altını bir kere daha çizen Akbaşoğlu, prim şartını karşılayan vatandaşların emekli olabileceğini şu sözlerle paylaştı:

“Yürürlükteki mevzuata göre prim gün sayısını ve çalışma süresini sigortalılık süresini dolduran herkes kendi mevzuatı çerçevesinde yaşa takılmadan istisnasız emekli olabilme hakkına sahip. İster Bağkur’lu, ister SSK’lı, ister emekli sandığı hangi noktada olursa olsun bu konuda emeklilikte yaşa takılma meselesi bu kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren artık tarihe kavuşmuş olacak.”

GCM Yatırım Banner

İşverenlere Teşvik Verilecek

İlk etapta 2 milyonu aşkın vatandaşın istihdam sahasından çekilmesinin yaratacağı kalifiye eleman boşluğuna ilişkin de önlem aldıklarını paylaşan Akbaşoğlu, işveren için sosyal güvenlik destek primi verileceğini açıkladı.

Emeklilik hakkı olup, çalışmaya devam edenler için işyerlerine verilecek finansal desteğin içeriğiyle ilgili şöyle açıklama yaptı:

“Sosyal güvenlik destek primini getirmek suretiyle 5 puan iş yerlerine bu konuda her bir çalışan emekliliği hak edip emekli olduktan sonra aynı iş yerinde 10 gün içerisinde tekrar işe başlama durumunda olan bütün çalışanlarla ilgili bu kanun teklifi bünyesinde yaklaşık 500 lira bir desteklemeyi Hazinemiz üstleniyor ve bu konuda yüzde 5 oranında bir destek primi söz konusu oluyor.”

Taşeron İşçiler de Düzenleme Kapsamına Alındı

Taşeron işçiler için de düzenleme yapıldığını söyleyen AK Parti Grup Başkanvekili, yasa sonrası daimi statü elde eden işçilerin iş akdinin feshiyle ilgili kararın kaldırıldığını açıkladı.

Akbaşoğlu, “375 sayılı kanun hükmünde kararnamenin geçici 23. ve 24. maddesinde düzenlenen ve emekliliğe hak kazanıldığı takdirde bu kardeşlerimizin zorunlu olarak iş akdinin feshine dönük düzenlemeyi kaldırıyoruz. Emekliliği hak eden bu taşerondan işçi kadrosuna geçen bütün arkadaşlarımız için ister emekli olabilme, isterse kendi yerlerinde çalışabilme imkanlarını sağlıyoruz. Dolayısıyla bu konuda yüz binlerce insanımızın da bu konuda zorunlu emekliliğini bu kanun teklifi kapsamında ortadan kaldırmış oluyoruz” dedi.

En Geç Çarşamba Gününe Kadar Düzenleme Yasalaşır

Meclis Başkanlığı’na bugün sunulan düzenlemenin Plan Bütçe Komisyonu’ndan geçtikten sonra Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe gireceğinin altını çizen Akbaşoğlu, “Hızlı bir şekilde bu kanun teklifi geçsin diye başkaca bir ilavede de bulunmaksızın sadece EYT’nin düzenlenmesine ilişkin maddeleri ihtiva ediyoruz” dedi.

En geç Çarşamba gününe kadar düzenlemenin Meclis Genel Kurulu’ndan geçerek yasa halini alacağını söyledi. Emeklilik başvurularına ilişkin şöyle konuştu:

“Emeklilik başvuruları ister e-Devlet’ten ya da bizzat sosyal güvenlik kurumlarına müracaatla, çalışansa kendi kurumlarına müracaatla bu taleplerini ortaya koyabilirler. Mevcut mevzuata göre emeklilik dilekçelerinin başvuru tarihinden itibaren takip eden aybaşı itibarıyla emekliliğe hak kazanılmış olur ve emekli maaşına hak kazanır. Dolayısıyla inşallah Şubat’ta başvuran bütün emeklilerin Mart’ta maaşlarını alabilme imkanları söz konusudur.”

EYT’liler 5 bin 500 Lira Altı Maaş Alamaz

Düzenleme ile emekli olacak vatandaşların daha az emekli maaşı alacağına yönelik iddialara da açıklık getiren Akbaşoğlu şöyle konuştu:

“Bu tamamen çarpıtma, yalandır. Daha az maaş almaları söz konusu değil. En düşük emekli maaşı 5 bin 500 lira, bunun altında kimse maaş almayacak. Üstünde tabi ki kendi durumuna göre hesaplanacak emeklilik maaşlarını almış olacaklar.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.