Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Exxon’un İkinci Çeyrek Karındaki Düşüş Yüzde 50’yi Aştı

Petrol ve doğal gaz şirketi Exxon Mobil, ikinci çeyrek karında yüzde 56’lık düşüş bildirimi gerçekleştirdi. Ayrıntılar geliyor…
Exxon’un İkinci Çeyrek Karındaki Düşüş Yüzde 50’yi Aştı
HABER GİRİŞ

ABD merkezli Exxon Mobil, ikinci çeyrek karında yüzde 56’lık bir düşüş bildirdi ve Wall Street tahminlerini kaçırdı. Şirket enerji fiyatlarındaki keskin düşüş ve düşük yakıt marjlarından zarar gören rakiplerine katıldı.

Petrol devlerinin ikinci çeyrek sonuçları, bir yıl önce Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin petrol ve gaz fiyatlarının yükselmesine yol açmasının ardından rezerve edilen devasa kârlardan düştü. Chevron, Shell ve TotalEnergies sırasıyla yüzde 48, yüzde 56 ve yüzde 49 kar düşüşü bildirdi.

RBC analisti Biraj Borkhataria bir notta “Kazançlar ve nakit akışı genelinde sonuçlar beklenenden biraz daha zayıf geldi. Exxon’un bugün benzer gruplardan daha düşük performans göstermesini beklerdik” ifadelerini kullandı.

Borkhataria, Pazar günü ana rakamlarını açıklayan Chevron’dan Cuma günü alınan tam sonuçların tarafsız olduğunu söyledi. Net gelir, bir yıl önceki 17.85 milyar dolar olan rekor seviyeye kıyasla 7.88 milyar dolar oldu.

Geçen yılın rekor ikinci çeyreğini hariç tutan Exxon, maliyet kesintileri ve daha az kârlı varlıkların satışının da yardımıyla Nisan-Haziran ayları arasında on yıldan fazla bir sürenin en güçlü sonucunu açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Finans Direktörü Kathryn Mikells kar düşüşüne rağmen bunun kendileri için oldukça iyi bir çeyrek olduğunu söyledi. İkinci çeyrekte en son ne zaman bu düzeyde kazanç elde ettiklerinmi bulmak için 2011’in ikinci çeyreğine geri dönmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Exxon kazanç açıklamasında, “Düşük doğal gaz gerçekleşmeleri ve endüstri rafineri marjları kazançları olumsuz etkiledi. Endüstri marjları, Rusya’nın tedarik endişeleri hafifledikçe, zayıf dizel marjları nedeniyle güçlü bir ilk çeyrekten sonra ardışık olarak düştü.” ifadelerini kullandı.

Mikells, Exxon’un petrol üretiminin, şirketin yıllık hedefi ile uyumlu olarak, bugüne kadar günde 3,7 milyon varil petrol olduğunu söyledi.

Şirket, sermaye ve keşif harcamalarının ikinci çeyrekte 6,2 milyar dolar ve 2023’ün ilk yarısında 12,5 milyar doları bulduğunu, bunun tüm yıl için 23 milyar dolardan 25 milyar dolara çıkma hedefiyle uyumlu olduğunu bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.