Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Evergrande Borçlarını Yeni Varlık Paketleri ile Yapılandıracak

Çin’in önde gelen emlak şirketi, borçlarını yapılandırma sürecine dair açıklamada bulundu.
Evergrande Borçlarını Yeni Varlık Paketleri ile Yapılandıracak
HABER GİRİŞ

Çin’in en büyük emlak şirketlerinden Evergrande, son dönemde vadesi gelen borçlarını ödeyemediği haberleri ile gündeme gelmişti. Bir süredir borç krizi içerisinde olan emlak devi, borçlarını yeniden yapılandırmaya hazırlanıyor.

Şirketten bu konuyla ilgili yeni bir açıklama yapıldı. Evergrande açıklamasında, yeniden yapılandırılmış offshore borçları için yurt dışında özsermaye içerecek varlık paketleri düzenleyeceğini duyurdu.

Evergrande, denizaşırı yeniden yapılandırma ön teklifinde uzun zamandır beklenen bir güncellemede, grup üzerindeki durum tespiti çalışmalarının yakın gelecekte tamamlanmasını beklediğini belirtti.

Daha fazla ilerleme kaydetmeyi hedeflediğini belirten şirket, bu yıl içerisinde yeni bir yapılandırma planını duyurmayı amaçladığını açıkladı.

Evergrande Borç Krizi ile Boğuşuyor

Dünyanın en borçlu emlak geliştiricisinin krediler ve özel tahviller de dahil olmak üzere 22.7 milyar dolarlık offshore borcunun tamamı, geçen yılın sonlarında ödeme yükümlülüklerini yerine getirmediği için temerrüde düşmüştü.

GCM Yatırım Banner

Bir grup offshore tahvil sahibinin, şirketten daha fazla şeffaflık talep etmesinin ardından, bu yılın başlarında yeniden yapılandırma teklifi hakkında kredi sağlayıcılar ile görüşmeler başlamıştı.

Evergrande durumun içinde bulunduğu dinamikler göz önüne alındığında, tespit sürecinin devam ettiğini vurguladı.

Çin’deki emlak piyasaları ve şirketin varlık ve yükümlülüklerinin toplam büyüklüğü nedeniyle, Evergrande’nin tüm paydaşlar için düzenli operasyonları ve varlık değerini eski haline getirmesinin uzun zaman alacağı tahmin ediliyor.

S&P tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, Çin’in emlak sektörünün 2008 krizinden çok daha kötü durumda olduğuna yer verilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.