Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ev ve Araba Alacaklar Düşük Faizli Finansman Seçeneği Buldu!

Otomotiv ve emlak sektörleri, bankaların kredi iştahının kapalı olması ve yüksek faizler nedeniyle durgunluk yaşarken, vatandaşlar nakit ihtiyacı için çözüm yolu buldu.
Ev ve Araba Alacaklar Düşük Faizli Finansman Seçeneği Buldu!
HABER GİRİŞ

Merkez Bankası, enflasyonda talep kaynaklı artışı kesmek için faiz artırımları ve nakit avans kullanım sınırlaması seçeneklerine yönelirken, alım gücü düşen milyonlar kredi kartlarına daha çok bağlı hale geldi. Merkez Bankası, bankaları fonladığı paraya uyguladığı politika faizini yüzde 50’ye çıkarırken, bankaların müşterilerine yansıttığı faiz oranları daha yüksek oldu.

Konut ya da taşıt almak için kredi çekmek isteyen vatandaşlar 3 katı aşan geri ödemelerle karşılaştıkça çözümü kredi katı taksitlerinde aradı. Konut, arsa ve otomobil alımlarda 12 aya varan taksitlerde kredi kartı seçeneklerinin gündemde olduğu öğrenildi.

Otomobil bayilerinin 12 aya kadar taksitle kredi kartına satış yaptığını aktaran Türkiye Gazetesi’nin haberine göre ticarette en fazla kredi kartı kullanımı otomobil alım satımlarda görüldü.

Galericilerin aktardığında göre otomobil almak için kredi çekilmesi halinde yüzde 4 ila yüzde 5,5 faiz ödeneceği için müşteriler kredi kartlarındaki yüzde 3 faizi tercih ediyor.

Ayrıca bankalara getirilen kredi büyüme sınırı yüzünden vatandaşların bankalardan kredi de alamadığının altını çizen bir galerici durumu şöyle anlatıyor:

GCM Yatırım Banner

“Kredi kartı ile 500 bin liraya kadar çekim yapabiliyor. Bunun 300 bin liraya kadar olan kısmı 3 ay sıfır faiz, 300 bin lira üzerinde yapılan çekimler ise yüzde 3 vade farkı ile ödenebiliyor. Birçok müşteri kredi bulamadığı için kredi kartı limitlerini yükseltiyor. Şirket kredi kartlarında limitler çok daha yüksek olduğu için aracın tamamını da kredi kartı ile çekebiliyoruz. Otomobil alımlarında kredi kartı kullanımı oldukça arttı.”

Konut Alımında da Denklem Aynı

Emlak sektöründe de aynı formülün işlediğine dikkat çeken sektör kaynağının aktardığına göre eskiden 3 milyon liraya kadar ev alımında bankaların yüzde 80’lik kısım kadar kredi kullandırdığını ancak şimdi 500 TL bile kredi verilmediğini paylaşarak şöyle ekledi:

“Belli bir birikimi olanlar konut veya arsa alırken, kalan kısmı kredi kartından çektiriyor. Bizim gibi işletmeler aracılık yapıyor. 8-10 milyon liralık evlerde bunu yapmak mümkün değil. Uygun fiyatlı evlerde kart kullanılıyor. Piyasaların hareketlenmesi için mutlaka bankaların kredi taleplerine cevap vermesi gerek.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın