Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ev Sahipleri Dikkat Maliye Sahada! Kira Gelirleri Mercek Altında

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kira gelirlerinin vergi dışı bırakılmasının önüne geçmek için harekete geçti. Yetkililerin saha ve veri incelemelerine başladığı öğrenildi.
Ev Sahipleri Dikkat Maliye Sahada! Kira Gelirleri Mercek Altında
HABER GİRİŞ

Bu yıl gayrimenkul sektörünü kıskaca alma planı yapan ekonomi yönetimi, kira gelirini beyan etmeyerek vergi kaçıran ev sahiplerinin korkulu rüyası olmaya talip. Hazine ve Maliye Bakanlığı, geçen yıl kira gelirlerini beyan etmeyenler için düğmeye bastı.

Bakanlık, 4,5 milyon konutu incelenemeye aldı. Ev sahiplerinin kira gelirlerinin vergi dışı bırakılmasına engel olmak adına çalışmalara başlandı.

Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanlığı, gelecek ay beyan edilecek olan 2023 yılı kira gelirlerine yönelik denetimlere odaklandı.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün verileri karşılaştırılacak.

Hem konutlarda oturan kiracılar hem de ev sahipleri karşılaştırılacak ve mal sahiplerinin aile yakınlarının oturdukları konutlar da ele alınacak.

GCM Yatırım Banner

Buna göre mal sahiplerinin anne, baba, çocukları ve kardeşlerinin oturdukları konutlar ile kira gelirleri incelenecek. Söz konusu kişilerin yıllık gelir vergisi beyannamesine göre kira gelirleri karşılaştırılacak.

Böylece kira geliri olduğu halde gelir vergisi beyannamesi vermeyen mükellefler tek tek tespit edilecek.

Tespitler için saha çalışmaları da yapılacak. Maliye yetkilileri yaklaşık 2 milyon konutu tek tek ziyaret ederek, kiralık olanları ve oturan kişileri tespit edecek.

Kaynana Vergisi Ödemeye Hazır Mısınız?

Maliye’nin yakın takibini kamuoyuyla paylaşan Ekonomim yazarı Abdullah Tolu’nun bugünkü köşe yazısının başlığı “Kaynana vergisi ödemeye hazır mısınız?” oldu.

Tolu, incelemeye alınan konutlarda oturanlara bakanlık tarafından ilk yazıların gelmeye başladığı haberini verdi.

Kiracılara, sözleşme tarihleri ve kira bedelleri ile ilgili soru sorulduğu ve ödemeyi nasıl yaptıklarına dair bilgi vermelerinin istendiğini aktardı.

Hukuki adı “kaynana vergisi” olmasa da kayınvalideden kaynaklanan vergiye değinerek, konutta kira almadan anne, babasını oturtanların emsal kira bedeli üzerinden gelir vergisi ödediğini hatırlattı.

“İçinde kaynanaların da oturduğu yaklaşık 2 milyon kiralık konut tespit edildi” diyerek, bedel elde etmese de konutu üzerinden gelir vergisi ödemek zorunda kalan mülk sahiplerinin tespitinin yapıldığı haberini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın