Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EV Otomotiv Devinin Hisseleri VW’nin Yatırımı Sonrası Yüzde 50 Arttı

Volkswagen, elektrikli araç girişimi Rivian’a 1 milyar dolarlık ilk yatırımla başlayarak 5 milyar dolara kadar yatırım yapmayı planlıyor. Ayrıntılar geliyor...
EV Otomotiv Devinin Hisseleri VW’nin Yatırımı Sonrası Yüzde 50 Arttı
HABER GİRİŞ

Volkswagen Grubu, elektrikli araç girişimi Rivian’a 5 milyar dolara kadar yatırım yapmayı planlıyor. İlk etapta 1 milyar dolarlık bir yatırımla başlanacağı bildirildi. 2026 yılına kadar ek 4 milyar doların daha yatırılması bekleniyor.

2025 ve 2026 yıllarında her biri 1 milyar dolar olan yatırımların ardından, elektrik mimarisi ve yazılım teknolojisi oluşturmak amacıyla beklenen bir ortak girişimle bağlantılı olarak 2026’da 2 milyar dolar daha yatırım yapılacak. Bu bilgiler, otomobil üreticileri tarafından Salı günü yapılan bir açıklamada paylaşıldı.

RVN hisse grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Rivian hisseleri, şirketin nakit harcaması ve önemli kayıplar nedeniyle Wall Street’ten baskı gördüğü bir dönemde, Salı günü piyasa sonrası işlemlerde yüzde 50’den fazla arttı.

Volkswagen’in başlangıçtaki 1 milyar dolarlık yatırımı, 1 Aralık’tan itibaren Rivian hisselerine dönüştürülebilecek bir dönüştürülebilir tahvil şeklinde olacak.

Bu anlaşma, Rivian’ın nakit akışını pozitif hale getirme yolunda yardımcı olacak. Rivian CEO’su ve kurucusu RJ Scaringe, bu sermayenin 2026’da normal, Illinois’deki fabrikasında daha küçük R2 SUV’lerinin üretim artışına ve Gürcistan’daki bir fabrikada orta boyutlu EV platformunun üretimine kadar şirketi taşımasının beklendiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Rivian, bu yılın başlarında Gürcistan’daki fabrikasının inşaatını durdurmuştu. Volkswagen’in, on yılın ikinci yarısından itibaren araçları için Rivian’ın elektrik mimarisi ve yazılım yığınını kullanması bekleniyor. Scaringe, ortak girişimin batarya teknolojileri, araç tahrik platformları, yüksek voltaj sistemleri veya özerklik ve elektrik donanımı ile ilgili herhangi bir şey içermediğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın