Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ev Kiralamada Açık Artırma Devri

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı, ev sahipleri ve emlak ofislerinin kiralamada açık artırma modeli uygulandığına dair iddiaları değerlendirdi. İşte detaylar;
Ev Kiralamada Açık Artırma Devri
HABER GİRİŞ

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, İstanbul’da bazı ev sahipleri ve emlakçıların açık artırma usulü kiralama sistemi uyguladıklarına dair iddialara yanıt verdi. Aşa, çok yaygın olmamakla beraber bu tür şikayetler aldıklarını doğruladı.

İstanbul’daki ev sahiplerinin, kiracı adaylarına ilandaki fiyattan daha yüksek fiyatı veren var şeklindeki sözlerle ev kirasını yukarıya çekerek en yüksek fiyatı sunan müşteriye evi kiraladığı ileri sürülüyor.

Serbest Piyasadaki Her Ürün Pazarlığa Konu Olur

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, ev sahipleri ve bazı emlak ofislerinin kiracılar arasındaki rekabeti kızıştırmak için bu sistemi uyguladıklarını vurguladı.

Söz konusu uygulamadın bir pazarlık usulü olarak uygulandığını aktaran Aşa, serbest piyasadaki her ürünün pazarlığa konu olduğuna değindi.

Ev sahipleri ve bazı emlak afislerinin bazılarının bu durumu kötüye kullandığına işaret ederek, haksız yere fahiş fiyat uygulayan kişileri de şikayet etmek gerektiğinin altınız çizdi.

GCM Yatırım Banner

Fırsatçılık ve Fahiş Fiyat Cezası Uygulanabilir

Kiracıyı mağdur eden fahiş fiyat artışlarının saptandığında cezai uygulamaların yapıldığını belirten Aşa, söz konusu durumlarda fırsatçılık ve fahiş fiyat cezasının uygulanabileceğini kaydetti.

Nizameddin Aşa, kişilerin bu duruma kötü niyet ve manipülasyon ile sebep oldukları takdirde cezası olduğunu da vurguladı.

Ev kiralamak isteyen kişilerin böyle bir durumla karşılaştıklarında şikayet etmesi gerektiğine dikkat çekti. Aşa, usulsüzlük durumunda şikayetlerin Ticaret Bakanlığı’nın il müdürlüklerine iletilebileceğinin de bilgisini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.