Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ev Alamayanlara SPK’dan Yeni Formül

Sıkışan gayrimenkul sektörü için yeni fon yolda. SPK, ev alamayan vatandaşlar ile finansman eksikliği yaşayan üretici tarafını bir araya getirmeye hazırlanıyor.
Ev Alamayanlara SPK’dan Yeni Formül
HABER GİRİŞ

Gayrimenkul sektöründe hem üretici hem de tüketici mağdur durumda. İnşaat maliyetleri arz tarafını çıkmaza sokarken, uçuşa geçen fiyatlar ve kredi faizleri ev almak isteyenlerin hayalini suya düşürdü.

Sektördeki krizi aşmak için ise yeni formüller geliştirildi. Üzerinde çalışılan son formül, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) taslağını hazırladığı Proje Gayrimenkul Yatırım Fonları oldu.

Ev alamayanların fon ile gayrimenkul projelerine ortak olması ve üreticiye finansman desteği sağlaması planlanıyor.

2024’te duyurulması beklenen yeni fonlarla ilgili Mars International CEO’su Hakan Bucak, değerlendirmede bulundu.

Hürriyet’e konuşan Bucak, kronikleşen yüksek enflasyona rağmen ülkede konuta talebin olduğunu ancak arz ile talebin bir türlü buluşamadığını söyleyerek şu tespitte bulundu:

GCM Yatırım Banner

“Bunu çözmenin tek yolu halktan finansman. Yani Amerika’da 100 yıllardır yapılan fon mantığı. 2024’te Türkiye’de mevcut döngünün değişmeye başlayacağını bekliyorum. Yeni döngüde fonları göreceğiz.”

SPK’nın Denetimi Olacak

Bucak, SPK’nın üzerinde çalıştığı fon ile hem arsa geliştirmenin hem de inşaat halindeki projelere finansman toplamanın sağlanacağını söyledi.

“Artık bir grup kişi veya şirket sahipleri fon kurup, yatırımcılardan para toplayıp, inandığı projeye veya arsaya yatırım yapabilecek. Toplu daire alımı yapabilecekler” diyerek, yatırımın yapılacağı her ürünün SPK değerlemesinden geçeceğini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.