Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro’ya Verilen Destek En Yüksek Seviyeye Ulaştı

Avrupa’da düzenlenen ankete göre Avrupa ekonomisine ilişkin olumlu algı azalırken Euro’ya verilen destek artıyor. İşte detaylar,
Euro’ya Verilen Destek En Yüksek Seviyeye Ulaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2022 Standart Eurobarometer anketi, vatandaşların Avrupa Birliği’ne (AB) olan güvenin arttığını duyurdu. AB’nin Ukrayna’yı destekleyen ve Rus saldırganlığına verdiği cevaba yönelik güçlü desteğin devam ettiğini bildirdi. AB vatandaşlarının büyük çoğunluğu, yenilenebilir enerji doğrultusunda yapılan yatırımları destekliyor.

AB’nin Rus enerjisine bağımlılığını azaltmak amacıyla yapılan yatırımlar, halk tarafından olumlu karşılanıyor. Ankete göre Euro’nun onay oranı, şimdiye kadarki en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak Avrupalılar, kendi ülkelerindeki ekonomik durum hakkında endişelerini sürdürüyor.

Euro’ya Destek Artıyor

Euro’ya verilen destek şimdiye kadarki en yüksek seviyesine ulaştı ve Euro Bölgesi’ndeki 10 katılımcıdan 8’i tek bir para birimi olan Euro’yu destekliyor ve Birliğin ortak parası olarak devam etmesi gerektiğini düşünüyor.

Ulusal ekonomilere güvende ise düşüş gözlemlendi. Katılımcıların yüzde 64’ü ulusal ekonominin durumunun kötü olduğunu savundu. Ekonomik geleceğe dair tabloda da aynı durum söz konusu. Büyük çoğunluk ülke ekonomilerinin önümüzdeki 12 ay içinde daha da kötüleşeceğini düşünüyor.

Euro’ya Verilen Destek En Yüksek Seviye’ye Ulaştı

GCM Yatırım Banner

Bugün EUR/USD, yazım esnasında yüzde 0,22 düşüşle negatif seyrine devam etti.

Geçtiğimiz günlerde düşük seviyeler kaydeden EUR/USD, 20 yılın en zayıf seviyesine inmişti. Euro-Dolar arasındaki eğriyle ilgili değerlendirmeler yapan ekonomist Mahfi Eğilmez, Temmuz ayında kaleme aldığı bir yazıda Euro’nun Dolar’dan daha değerli olduğunda Türkiye’nin kazançlı olacağını belirtmişti. Euro’nun Dolar karşısında değersiz veya eşit kalması durumunda Türkiye için olumsuz etkileri olacağını aktarmıştı.

Avrupalıların Yüzde 65’i İyimser

Haziran-Temmuz dönemlerini kapsayan ankete katılanların yüzde 65’i AB’nin geleceği konusunda iyimser düşünüyor. AB’nin olumlu imajı şu anda yüzde 47 seviyesinde ve bu rakam 2009 sonbaharından bu yana en yüksek seviye olarak kaydedildi.

Katılımcıların yüzde 36’sı ise tarafsız durumda. Yüzde 16’lık dilimde yer alan kişiler ise AB hakkında olumsuz görüşler bildirdi. Bu bilgilerin yanında Avrupalıların yüzde 49’u AB’ye güvenme eğilimindeyken yüzde 34’ü kendi ulusal hükümetlerine güvenme eğiliminde.

AB Vatandaşları Ukrayna’nın Yanında

Rusya-Ukrayna savaşı ele alındığında yüzde 92’lik kesim, AB’nin insani destek eylemlerini onaylıyor. Avrupalıların yüzde 78’i de Rus hükümetine yönelik ekonomik yaptırımları destekliyor.

Ankete katılanların yüzde 68’lik bölümü, Ukrayna’ya askeri teçhizat tedarikinin ve teslimatının finansmanını olumlu karşılıyor.

Anketteki Enerji İstatistikleri

AB vatandaşlarının yüzde 87’si, Birliğin yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptığı yatırımların doğru bir hamle olduğunu düşünüyor. Yüzde 85’lik dilim enerji verimliliği ile AB dışındaki enerji üreticilerine bağımlılığın azalacağını belirtiyor.

Son günlerde Avrupa’da talebi azaltmayla ilgili çok sayıda çağrı yapıldı. Katılımcıların yüzde 78’i enerji tüketimini azaltmak için harekete geçtiklerini ve gelecekte de bunu yapmayı planladıklarını söylüyor.

Avrupa Ekonomisine İlişkin Algılar

Avrupa Ekonomisi ile ilgili olumlu algı, 2022’nin başından bu yana yüzde 5 azaldı ve yüzde 40 seviyesinde seyrediyor. Ankete katılan kişilerin büyük çoğunluğu durumun kötü olduğunu savunuyor. Ulusal ekonomilere ilişkin olumlu algı da yüzde 5 azaldı ve yüzde 34’e düştü.

AB ve Ulusal Düzeydeki Kaygılar

Avrupalıların temel kaygılarının temelinde ekonomik algılar yer alıyor. Hem ulusal hem de AB düzeyinde enflasyon ve enerji krizi, endişelerin ana kaynağı.

Katılımcıların yüzde 54’ü yükselen fiyatlardan, enflasyondan ve yaşam maliyetlerinden şikayetçi. Yüzde 22’lik dilimde ise enerji sorunu hakim.

Kovid-19

Ankete göre vatandaşlar, AB’nin ve ulusların virüse karşı ortaya koyduğu tutumdan memnun. Hem AB, hem de ulusal düzeydeki memnuniyet seviyesi AB’ye üye olan 23 üye devlette de artış gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın