Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nin Rekor Ticaret Açığında Rusya-Çin Öne Çıktı

Durgunluk endişelerinin arttığı Euro Bölgesi'nin ticaret açığı Ağustos'ta rekor seviyeye ulaştı. Rusya ve Çin ile açıklarda kayda değer yükseliş oldu.
Euro Bölgesi’nin Rekor Ticaret Açığında Rusya-Çin Öne Çıktı
HABER GİRİŞ

Euro Bölgesi, bugünkü verilere göre Ağustos’ta 50,9 milyar euro ile rekor ticaret açığı kaydetti. Ardışık onuncu ayında açık veren Euro Bölgesi’nin karamsar verisi, yüksek enerji fiyatları nedeniyle ithalattaki artışın sürmesine bağlandı.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) raporu, ithalat büyük ölçüde artan enerji maliyetleri nedeniyle yğzde 53,6 artarak 282,1 milyar euroya yükseldi. İhracat yüzde 24 daha yumuşak bir artışla 231,1 milyar euroya yükseldi.

2022’nin ilk 8 ayı göz önüne alındığında ticaret açığı, bir yıl önceki 124 milyar euroluk fazlaya kıyasla 228,8 milyar euro oldu.

Avrupa Birliği’nin (AB) Ocak-Ağustos dönemindeki yıllık artışı ise çok daha yüksek oldu. Açık,2021’deki 91,8 milyar eurodan 309,6 milyar euroya yükseldi.

Ağustos’ta ise 64,7 milyar euro açık kaydetti. Geçen yılın aynı döneminde rakam 7,1 milyar euro idi. Ticaret açığı, Çin ve Rusya ile keskin bir şekilde genişledi.

GCM Yatırım Banner

Ağustos’ta Rusya ile 37 milyar euro olan ticaret açığı, bu yıl aynı ayda 115 milyar euroya yükseldi. Çin ile açık ise 139,8 milyar eurodan 259 milyar euroya ulaştı. Türkiye ile açık ise bu yıl 2,4 milyar euro oldu. Geçen yılın aynı döneminde 1,4 milyar euro fazla verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın