Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Yüzler Gülüyor! Beklenen Enflasyon Açıklandı

Euro Bölgesi’nde Kasım’da yıllık enflasyon beklentiler çerçevesinde geldi. ECB, attığı adımlarla enflasyon hedefine daha da yaklaştı. İşte detaylar;
Euro Bölgesi’nde Yüzler Gülüyor! Beklenen Enflasyon Açıklandı
HABER GİRİŞ

Küresel piyasaların beklediği verilerden biri olan Euro Bölgesi enflasyon verileri paylaşıldı. Eurostat tarafından aktarılan bilgilere göre Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon oranı Kasım’da yüzde 2,4 olarak gerçekleşti. Enflasyon Ekim’de yüzde 2,9 seviyesindeydi.

Yüzde 2,4’lük enflasyon oranı piyasaların beklentileri çerçevesinde gerçekleşti. Son verilerle birlikte Euro Bölgesi’nde enflasyon 28 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Enerji, gıda, alkol ve tütün fiyatlarını hariç tutan yıllık çekirdek enflasyon, Nisan 2022’den bu yana en düşük seviye olan yüzde 3,6 olarak gerçekleşti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), 2024’te enflasyonda aşağı yönlü eğilimin devam etmesini bekliyor. ECB, 14 Aralık’ta politika faizini sabit tutmuştu ve refinansman faizinin yüzde 4,50 seviyesinde korunduğunu bildirmişti.

Banka, yüzde 2 olan enflasyon hedefi doğrultusunda karar almaya devam ediyor. Son gelen veriler, bu hedefe yaklaşıldığını gösteriyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.