Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı! Sürpriz Var mı?

Küresel piyasalar tarafından bu hafta merakla beklenen Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı duyuruldu. ECB, beklentileri karşıladı mı? İşte detaylar...
Avrupa Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı! Sürpriz Var mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dün akşam duyurulan FED faiz kararı sonrasında küresel piyasalar tarafından merakla beklenen bir diğer faiz kararı duyurusu Avrupa Merkez Bankası (ECB) cephesinden geldi. ECB tarafından gerçekleştirilen toplantı sonrasında faizlerin sabit tutulduğu ve refinansman faizinin yüzde 4,50 seviyesinde korunduğu açıklandı.

ECB sosyal medya hesabından “Son toplantımızda faiz oranlarımızı değiştirmedik.” açıklaması yapılırken raporda üç temel politika faizinin sabit tutulduğu belirtildi.

Kurumun yaptığı yazılı açıklamada, refinansman faizinin yüzde 4,50, mevduat faizinin yüzde 4 ve marjinal fonlama faizinin yüzde 4,75 seviyesinde korunduğu ifadesi kulanıldı.

Piyasanın genel beklentisi de faiz oranlarının sabit bırakılacağı yönündeydi. Dolayısıyla açıklanan veriler herhangi bir sürprize yer vermemiş oldu.

Enflasyonun düşüşüyle birlikte ikinci toplantıda da faiz oranlarını sabit tutan ECB, karar metninde yer verdiği ifadede Euro Bölgesi enflasyonunun önümüzdeki yıl kademeli olarak düşüşünü sürdürmesinin ve 2025 yılında yüzde 2’ye yaklaşmasının beklendiğini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Manşet enflasyonun 2024’te yüzde 2,7, 2025’te yüzde 2,1 ve 2026 yılında yüzde 1,9 seviyesinde olmasının beklendiği belirtildi.

Öte yandan pandemi dönemindeki 1,7 trilyon euroluk teşvikten çıkışın hızlandırılacağı açıklandı.

Lagarde: Verilere Bağlı Kalmaya Devam Edeceğiz

Faiz kararının duyurulmasının ardından kameralar karşısına geçen ECB Başkanı Christine Lagarde değerlendirmelerde bulundu.

2023 ve 2024 enflasyon beklentilerini aşağı yönlü revize ettiklerini söyleyerek söze başlayan Lagarde, enflasyonun son süreçte aşağı yönlü eğilim göstermiş olsa da kısa vadede bir miktar yukarı gidebileceğine değindi.

Daha önce yapılan faiz artışlarının etkilerini görmeye devam ettiklerini, gelen verilere sıkı bir şekilde bağlı kalmayı sürdürerek sıkılaşmanın seviyesini ve vadesini belirleyeceklerini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.