Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Yüksek Faiz Ortamı İşsizliği Artırdı

Eurostat tarafından açıklanan son işsizlik rakamları, Euro Bölgesi’nde yüksek faiz oranlarının hissedildiğini gösteriyor. Detaylar geliyor...
Euro Bölgesi’nde Yüksek Faiz Ortamı İşsizliği Artırdı
HABER GİRİŞ

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından Eylül ayına ilişkin işsizlik rakamları açıklandı. Paylaşılan rapora göre Avrupa Birliği’nde işsizlik artış kaydetti. İşsizlik oranındaki artış yıllık bazda yüzde 6,5 ile beklentiyi aştı.

Beklenti bu oranın yüzde 6,4 seviyesinde geleceği yönündeydi. Bir önceki Ağustos ayında işsizlik yüzde 6,4 olarak açıklanmıştı. AB’de Ağustos ayında yüzde 6 olan mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı, Eylül’de sabit kaldı.

AB uyumlu verilerde işsizlik oranı, Eylül’de İspanya’da yüzde 12, Yunanistan’da yüzde 10, İsveç’te yüzde 7,8, İtalya ve Estonya’da yüzde 7,4, Fransa ve Finlandiya’da yüzde 7,3 oldu. Birlik bünyesinde işsiz sayısı Eylül’de 13 milyon 26 bin olarak gerçekleşirken, bunun 11 milyon 17 bini Euro Bölgesi’nde yer aldı.

Eylül ayında 25 yaş altı genç işsiz sayısı AB’de 2 milyon 741 bin, Euro Bölgesi’nde 2 milyon 232 bin olarak tespit edildi. Genç işsizlik oranı, AB’de yüzde 14,2 ve Euro Bölgesi’nde yüzde 14 olarak ölçüldü.

Rakamlar, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz oranlarını yüksek tuttuğu bir ortamda gerçekleşiyor. ECB, Ekim ayının son haftasında yaptığı toplantısında faiz oranlarında değişiklik yapmadı ve yüzde 4,50 seviyesinde bıraktı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın