Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Perakende Satışlar Tahminden Daha Çok Düştü

Eurostat verilerine göre Şubat ayında hem Euro Bölgesi’nde hem de AB’de perakende satışlar düşüş gösterdi.
Euro Bölgesi’nde Perakende Satışlar Tahminden Daha Çok Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), şubat ayı perakende satış rakamlarını açıkladı. Verilere göre perakende satışlar, Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’nin düşüş gösterdi. Buna göre Euro Bölgesi’nde perakende satışlar, Şubat’ta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,8, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3 oranında düşüş gösterdi.

Piyasanın beklentisi yıllık yüzde 3, aylık yüzde 0,8 düşüş olması yönündeydi. Aylık değişim tahminleri yakalarken, yıllıkta beklentinin üzerinde düşüş kaydedildi.

AB’de ise aylık bazda yüzde 0,9, yıllık yüzde 3,1 oranında düşüş gerçekleşti.

Euro Bölgesi’nde perakende ticaret hacim Şubat’ta, Ocak ayına kıyasla yüzde 1,8 azaldı. Perakende ticaret hacmi otomotiv yakıtları ve gıda dışı ürünlerde yüzde 0,7, gıda, içecek ve tütün de yüzde 0,6 oranında artış gösterdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Eurostat

Avrupa Birliği tarafında otomotiv yakıtlarında perakende ticaret hacmi yüzde 1,4, gıda dışı ürünlerde yüzde 1, yiyecek, içecek ve tütünde yüzde 0,6 arttı.

GCM Yatırım Banner

Üye devletler arasında toplam perakende ticaret hacminde aylık en büyük düşüş yüzde 10,5 ile Slovenya oldu. Onu yüzde 2,0 ile Macaristan ve Polonya, yüzde 1,6 ile İsveç izledi.

En fazla artış yüzde 1,6 ile Kıbrıs, yüzde 0,8’le Lüksemburg ve yüzde 0,7 ile Belçika’da gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın