Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nde Perakende Satışlar Tahminden Daha Çok Düştü

Eurostat verilerine göre Şubat ayında hem Euro Bölgesi’nde hem de AB’de perakende satışlar düşüş gösterdi.
Euro Bölgesi’nde Perakende Satışlar Tahminden Daha Çok Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), şubat ayı perakende satış rakamlarını açıkladı. Verilere göre perakende satışlar, Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’nin düşüş gösterdi. Buna göre Euro Bölgesi’nde perakende satışlar, Şubat’ta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,8, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3 oranında düşüş gösterdi.

Piyasanın beklentisi yıllık yüzde 3, aylık yüzde 0,8 düşüş olması yönündeydi. Aylık değişim tahminleri yakalarken, yıllıkta beklentinin üzerinde düşüş kaydedildi.

AB’de ise aylık bazda yüzde 0,9, yıllık yüzde 3,1 oranında düşüş gerçekleşti.

Euro Bölgesi’nde perakende ticaret hacim Şubat’ta, Ocak ayına kıyasla yüzde 1,8 azaldı. Perakende ticaret hacmi otomotiv yakıtları ve gıda dışı ürünlerde yüzde 0,7, gıda, içecek ve tütün de yüzde 0,6 oranında artış gösterdi.

Kaynak: Eurostat

Avrupa Birliği tarafında otomotiv yakıtlarında perakende ticaret hacmi yüzde 1,4, gıda dışı ürünlerde yüzde 1, yiyecek, içecek ve tütünde yüzde 0,6 arttı.

Üye devletler arasında toplam perakende ticaret hacminde aylık en büyük düşüş yüzde 10,5 ile Slovenya oldu. Onu yüzde 2,0 ile Macaristan ve Polonya, yüzde 1,6 ile İsveç izledi.

En fazla artış yüzde 1,6 ile Kıbrıs, yüzde 0,8’le Lüksemburg ve yüzde 0,7 ile Belçika’da gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu